Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.12.2013 - 18.1.2014

Styl „Brusel“ aneb československý design po triumfu na Světové výstavě v Bruselu – ojedinělá výstava v polské Vratislavi.

„Vojna a mír“ neboli dvě výstavy zlaté éry československého a polského vzorkařství v Galerii skla a keramiky a v Galerii Design ve Vratislavi.

Při zmínkách o lesklých psacích stolech a dalších designových klasikách 50. a 60.  let si vybaví většina Poláků svou tuzemskou výrobu. Povědomí o tom, odkud se vlastně vzaly, má však málokdo. Napravit situaci se pokusí galerie BWA Sklo a Keramika a Galerie Dizajn ve Vratislavi, které připomenou, že to byl právě bezprecedentní úspěch Československa na Světové výstavě v Bruselu 1958, který na dlouhá léta určil směr celého středoevropského, tedy i polského designu.

V Galerii skla a keramiky se utkají (odtud název „vojna“) dva soukromí sběratelé umění, Barbara Banaš (PL) a Jan Jeništa (CZ), kteří představují dva rozdílné pohledy na ikony designu tehdejší doby. O tom, která země zvítězí, rozhodnou prostřednictvím hlasování sami návštěvníci výstavy.

Galerie Design bude naopak laděna „mírově“, právě zde totiž organizátoři připravují výstavu spojující polský i československý design 50. a 60. let v jakýsi ideální celek. K vidění budou předměty naší denní potřeby z oblasti typografie, módy, domácnosti, motorizace atd.

Co má český design společného s tím polským? A v čem se lišíme? Odpovědi hledejte na přelomu roku ve Vratislavi.

Vernisáž: pátek 6. 12. 2013,

V 18.00 Galerie skla a kermiky, pl. Kościuszki 9/10
V 19.30 Galerie Design, ul. Świdnicka 2-4

Obě výstavy doplní bohatý doprovodný program.

Místo konání:
Galeria Szkła i Ceramiki, pl. Kościuszki 9/10, Galeria Dizajn, ul. Świdnicka 2-4, WROCŁAW
Datum:

Od: 6.12.2013
Do: 18.1.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala