Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.11.2002 0:00 - 29.11.2002 0:00

CzechPoint v Babylonu: Surrealistická odysea všedního dne - filmy Jana Svěráka

Uvedení filmů Jana Svěráka. Berlínská veřejnost bude mít možnost shlédnout filmy Kolja, Akumulátor I., Obecná škola a Jízda.

Jan Svěrák upozornil svou tvorbou již během studia dokumentárního filmu na pražské filmové akademii FAMU. Mistrnou vypravěčkou technikou komentuje nešvary moderní civilizace se směsicí surrealistických prvků, paroditického humoru, sarkasmu a vyžadované vážnosti. Za svůj absolventský film na FAMU s názvem Ropáci získal v roce 1988 studentského Oscara. Tento fiktivní dokument zachycuje život dosud neznámého živočišného druhu, který se vyvinul v narušené průmyslové krajině Severních Čech a který se plně přizpůsobil ekologicky ohroženým oblastem. Jeho první celovečerní film Obecná škola se odehrává v Praze v letech 1945/46. Žáci jedné třídy pražské základní školy přivedou svou učitelku do blázince. Jejich nový učitel Hnízdo, považovaný za zarytého antifašistu, hrdinu ženských srdcí a neodolatelného vypravěčem historek, je nadchne svým autoritativním vystupováním. Desetiletí chlapci jej obdivují i poté, co je ohrožena jeho bezúhonnost choulostivou záležitostí.
Fantastická komedie Akumulátor 1 spojuje inteligentní zábavu s vulgárním humorem. Zeměměřič Olda trpí podivnou nemocí, cítí se unaveně a malátně, až nakonec upadne před svým televizorem do bezvědomí. Lékař zjistí, že citlívým lidem jako je Olda je odčerpávána jejich životní energie prostřednictvím televizních příjímačů, přesněji řečeno energii odčerpávají tajemné bytosti, které si užívají života na úkor svých obětí v paralelních světech za televízními obrazovkami.
Volná improvizace Roadmovie Jízda vypráví o Radkovi a Frantovi, kteří se vydají v ojetém kabrioletu napříč Jižními Čechami. Cestou se setkají s atraktivní Aňou, schovávající se před svým přítelem. Příjemné prázdninové dobrodružství se změní v pronásledováním žárlivým mladíkem.
S tragikomedií Kolja získal Jan Svěrák v roce 1997 Oscara za nejlepší zahraniční film. Příběh o českém starém mládenci, který se krátce před revolucí na oko ožení s mladou Ruskou a po jejím zmizení se stará o jejího malého syna Koju, zasáhl srdce všech diváků kin na celém světě.

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 22.11.2002 0:00
Do: 29.11.2002 0:00

Organizátor:

České centrum Berlín


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala