Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.10.2013 18:00 - 27.10.2013

Terezínské kresby a deník Helgy Hoškové-Weissové v Poznani

Dvanáctiletá Helga byla s celou svojí rodinou poslána do koncentračního tábora v Terezíně, později do dalších. V kufříku měla krabičku pastelek a blok a po celou dobu kreslila a zapisovala, co viděla. Kresby i Deník její strýc zazdil, Helze i její matce se podařilo zachránit a po válce nalézt obrázky a deník. Jsou dnes unikátním svědectvím z první ruky o životě v ghettu a jeho hrůzách i o denních situacích.

Po válce se mladé Helze podařilo vystudovat Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a stát se výtvarnicí, která čerpala celý život ze zážitků svého dětství a později z cesty po Izraeli. Její kresby a obrazy byly vystaveny po celém světě, její Deník vyšel před pár lety, loni i v polském překladu. Na jaře letošního roku jej paní Hošková přijela do Varšavy představit, zájem publika i médií o její osobnost plnou energie (86 let) byl mimořádný.

Spolu s Deníkem vystavila autorka i své kresby, prakticky všechny, které v Terezíně udělala, pod názvem Maluj co vidíš.  Výstava od té doby putuje za velké pozornosti Polskem, dvakrát byla vystavena ve Varšavě, nyní je v Poznani, poté pocestuje do Štětína. 

Konání výstavy podpořilo České centrum. 

K návštěvě paní Hoškové v rámci prezentace knihy viz náš článek na stranách Programu: http://warsaw.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/wspomnienia-czeskiej-graficzki-helgi-hoskovej-weis/

 Fotografie z vernisáže: http://warsaw.czechcentres.cz/cs/galerie/foto/21032013/

V Poznani je vystavena v rámci festivalu středoevropských literatur Endemity  od 3.10. do 27.10. v Knihovně Raczyńských, adresa: Plac Wolności 19, vstup zdarma.

Místo konání:
Poznań, Biblioteka Raczyńskich, Plac Wolności 19
Datum:

Od: 3.10.2013 18:00
Do: 27.10.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala