Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.10.2011 - 27.11.2011

Výstava „Česká nej…“ v Sosnowci

České centrum ve Varšavě zve na výstavu o České republice „Česká nej...”, kterou můžete zhlédnout od 25. 10. do 27.11.2011 v Muzeu v Sosnowci v rámci 15. výročí podepsání smlouvy o kulturní spolupráci mezi polským Muzeem v Sosnowci a moravským Muzeem v Olomouci. Kromě této výstavy bude organizována řada dalších výstav a akcí.

Ve dnech od 25. října do 27. listopadu 2011 uvidíte v muzeu v Sosnowci putovní výstavu „Česká nej…“, která prezentuje vybrané jevy, výrobky, vynálezy, architekturu, části přírodního bohatství a další jednotlivosti, které si zaslouží pozornost a jež vznikly v České republice, jsou pro Čechy charakteristické, získaly světový věhlas nebo existují pouze v České republice. České centrum ve Varšavě ji prezentuje po celém Polsku (instalována již byla v Bielsku-Bialé, Cieszyně, Częstochowě, na zámku Chojnata, v Jeleniej Górze, Katovicích, Krakově, Legnici, Lodži, Lublinu, Olesznici, Ostrolece, Polkowicích, Poznani, Rzeszowě, Siedlcích, Štětíne, Varšavě a Vratislavi).

Co víte o České republice a o Češích? Jaká místa si spojujete s Českou republikou?

Patrně znáte největší český hrad a tradiční sídlo českých panovníků – Pražský hrad. Ale slyšeli jste i o tom, že Česká republika je pohádkovou zemí? Že zde najdete více než pět tisíc hradů a zámků, které hojně a s oblibou využívají filmaři celého světa!

Tradičně jsou Češi spojováni s pivem, ale ochutnali jste také tradiční moravský destilát - slivovici?

Máme slavnou hokejovou líheň a lední hokej je u nás považován za jeden z nejoblíbenějších sportů. Češi jsou nazýváni také „mistry míčů“ – našim hráčům se daří ve fotbalových klubech na celém světě...

Chtěli byste se o nás a České republice dozvědět více? Překvapí vás třeba, že bleskosvod vynalezl Čech Prokop Diviš? Nebo že 100 milionů lidí na celém světě mohlo odložit brýle díky vynikajícímu českému chemikovi a vynálezci Ottovi Wichterlemu a jeho kontaktním čočkám?

Prostřednictvím této putovní výstavy vám chce České centrum ve Varšavě přiblížit to, čím Češi obohatili svět a v čem máme prvenství: Prokop Diviš – vynálezce bleskosvodu, Bedřich Hrozný – objevitel klíče k jazyku Chetitů, Jan Jánský – vynálezce čtyř krevních skupin, genetik Mendel, Komenský, první robot, český granát, český design, starokladrubský kůň, kostkový cukr, český křišťál, české pivo, ale i léčivé prameny, architektura, tradice, sportovní vavříny nebo turismus a krásy přírody…

Kromě výstavy „Česká nej...“ jsou pro vás v Sosnowci připraveny další výstavy:

„Olomouc ve staré fotografii“

„Pouť po Moravě a Slezsku 19. století“

„Svět loutkového divadla“.

Připraveny jsou dále výtvarné soutěže a dílny: „Evropa – náš společný domov“,

Vědecká konference „Polsko-česká kulturní spolupráce. Výsledky a perspektiva“.

Výstavu „Česká nej...“ připravilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a polské veřejnosti ji můžeme představit díky štědrému sponzorovi – firmě CEZ group.

Více na: http://www.muzeum.org.pl/

 

 

Místo konání:
Sosnowiec, Muzeum w Sosnowcu, ul. Chemiczna 12
Datum:

Od: 25.10.2011
Do: 27.11.2011

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala