Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.2.2012 - 3.9.2012

Ve stínu Joffreho - generál Pellé, voják, diplomat a umělec

Výstava od 15. února do 3. září 2012

 

 

 

Generál Joffre, význačná osobnost první světové války, velel francouzské ofenzivě v první fázi bojů. Aby mohl svou funkci vykonávat svědomitě, obklopil se důvěryhodnými spolupracovníky a specialisty. A od roku 1914 povolal i generála Pellého, kterého poznal na Madagaskaru v roce 1900. Během dvou let, která strávili bok po boku v čele hlavního velitelství, utvořili Joffre a Pellé fungující tandem, který někteří historici přirovnávají k dvojici Foch a Weygand.

 

Pellé a Joffre: oboustranná úcta

Výstava především vyzdvihuje jasný vztah, který existuje mezi generálem Joffre a generálem Pellé. Jeden pro druhého mají hlubokou úctu a respekt. Generál Joffre spolupracoval s generálem Pellé na Madagaskaru tři roky, a tak mohl ohodnotit sílu jeho práce a jeho vlastnosti velitele.

 

Pellé v průběhu první světové války

Vypuknutí první světové války zavedlo Pellého do generálního velitelství ke generálovi Joffrovi. Uvnitř štábu má velmi zásadní povinnosti: komunikaci, vedení personálu a zásob, řešení technických problémů války a také správa „rezerv“. Po zdiskreditování Joffra v roce 1916 se z Pellého stává brilantní velitel, který je vojáky oceněn mnohem víc v terénu, než by kdy byl ve štábu.

 

Pellé diplomatem

Po první světové válce zavedly generála Pellé jeho diplomatické a vojenské kvality do Československa, kde vykonává funkci šéfa Francouzské vojenské mise a to za účelem pomoci Československu vybudovat nezávislost. Pellé je dnes považován za jednu z osobností, které tvořily historii ČR a SR. Poté je vyslán do Turecka, kde se účastní vyjednávání o dohodě z Lausanne. Únava a nemoc mu znemožňují návrat a odpočinek ve vlasti. Umírá 16. 3. 1924 v Toulonu.

 

Pellé umělcem

Závěr výstavy představuje neznámou tvář generála Pellého: už od raného dětství kreslí vše, co ho obklopuje, od jeho deníku z prázdnin v dospívání po karikatury profesorů na Vojenské škole, od vojenských misí uvnitř mužstva po soukromé cesty.

 

Otevřeno každý den

od února do května: 9h-12h/14h-18h

od června do září: 9h-18h

 

vstupné : 7€

snížené vstupné: 3,5€

rezervace pro skupiny

reservation@memorial-verdun.fr

a 03 29 84 35 34

 

Mémorial de Verdun

1 avenue du corps européen

55100 Fleury-devant-Douaumont

tel : + 33 3 29 84 35 34

www.memorialdeverdun.fr

 

www.legeneralpelle.fr

 

Místo konání:
Mémorial de Verdun, FLEURY-DEVANT-DOUAUMONT
Datum:

Od: 15.2.2012
Do: 3.9.2012

Organizátor:

MÉMORIAL DE VERDUN


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala