Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.2.2018 - 4.2.2018

Daydreaming Nations

Maraton kulturních akcí v bruselském centru BOZAR připomene evropskému publiku události roku 1918 ve střední a východní Evropě, startuje 4. února 2018 odpoledne s názvem Daydreaming Nations

Nacházející rok je stým od přelomového roku 1918. Jak dnešní vnímání tehdejších událostí formuje současnou Evropu? Tuto otázku si klade celoroční multidisciplinární program v BOZAR. Pod názvem „1918: European Dreams of Modernity“ se v hlavním bruselském kulturním centru odehrají diskuse, site specific taneční představení, koncerty a výstavy, vážící se k dnešní reflexi stého výročí. Festivalu se zúčastní zástupci Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, České republiky, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Finska.

Cyklus odstartuje 4. 2. 2018 akcí s názvem Daydreaming Nations. Každá z 11 zúčastněných zemí bude zastoupena dvojicí umělců či intelektuálů, kteří budou konfrontovat své pohledy na téma dnešního vnímání roku 1918. Velký prostor bude vyhrazen diskusi široké veřejnosti se speakery, a to formou fyzickou i virtuální twitterové..

Českou republiku budou reprezentovat spisovatel a držitel literární ceny Magnesia Litera David Zábranský spolu s novinářkou a autorkou projektu Elegantní Česko Pavlínou Kvapilovou.

David Zábranský ve svých románech zpracovává témata moderní české historie. Velký úspěch sklidila jeho kniha Martin Juhás čili Československo, v níž se prolíná několik dějových liní od počátků první republiky do roku 1948. Zábranský reflektuje společenské změny těchto třiceti let skrze všednodennost i politiku a na pozadí svých příběhů se nebojí dotknout mnohdy tabuizovaných témat. 

Jinou formou se ke stejnému období vztahuje bývalá redaktorka Českého rozhlasu v Bruselu Pavlína Kvapilová. Je autorkou projektu Elegantní česko, Online i offline seriál s názvem Elegantní Česko chce vrátit na scénu svébytnou eleganci, která se z naší společnosti postupem času vytratila.

 

Kdy: 4. února 2018 ve 14:00

Kde: BOZAR, Rue Ravenstein 23, 1000 Brusel

Vstup: zdarma, registrace zde

Prohlídka Domu evropských dějin

Přednášející budou v rámci své návštěvy pozváni ke spoluúčasti na exkurzích stálé výstavy v Domě evropských dějin, kde se v průběhu odpoledního programu osobně zapojí do prohlídek a přispějí svým komentářem o meziválečném období. Veřejnost se může na jednodtlivé prohlídky registrovat prostřednictvím internetových stránek.

Kdy: 3. února 2018 ve 14:00

Kde: Dům evropských dějin, Rue Belliard 135, 1000 Brusel

Vstup: zdarma, registrace nutná

 

 

 

 

Místo konání:

Datum:

Od: 3.2.2018
Do: 4.2.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala