Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.7.2020 21:00

Film Dcera na festivalu krátkých filmů "dotdotdot"

Loutkový film o komplikovaném vztahu otce a dcery, o vině a odpuštění. V rámci 11. ročníku open air festivalu krátkých filmů "dotdotdot" se můžete těšit na film, který vzbudil velký zájem po celém světě a byl oceněn Studentským Ocarem 2019. Přináší inovativní přístup k animačním technikám – tvůrkyně se rozhodla pro pracnější kamerovou techniku, o kterou se v loutkovém filmu dříve nikdo nepokusil.

Impulzem pro vznik filmu byla autorčina osobní zkušenost z dětství. „Každý člověk zažil nějaké nepochopení s rodiči, nebo i křivdu. I když to nějak výrazně nevnímáme, mohlo to ovlivnit i naše chování v dospělosti.‘‘

Krátkometrážní dramatický loutkový film od režisérky Darii Kashcheevy ukazuje beze slov pohled dítěte na svět dospělých. Mladá dívka v sobě ukrývá vzpomínku na bolestnou událost, kdy jako malá holčička přinesla domů ptáče a otec její pocity a touhu po pochopení v návalu starostí nezaznamenal. Děvče reakci svého otce vnímalo jako lhostejnost a uzavřelo se do svého vnitřního světa. Podaří se otci najít cestu k vlastní dceři?

V českých kinech byl film uveden spolu s dalšími krátkými animovanými filmy Noctuelle a Betonová džungle v rámci projektu "Trojhlas", který je výsledkem spojení tří zajímavých studentských filmů, jež vznikly souběžně na třech českých uměleckých školách – FAMU, UMPRUM a na Západočeské univerzitě v Plzni.

 

 

 

 

Foto: archiv režisérky

Česká republika, 2019, 15 min

Scénář: Daria Kashcheeva, Kamera: Daria Kashcheeva, Střih: Alexander Kashcheev, Zvuk: Daria Kashcheeva, Miroslav Chaloupka, Hudba: Petr Vrba, Kostýmy: Daria Kashcheeva, Výtvarník: Daria Kashcheeva, Animace: Daria Kashcheeva

Daria Kashcheeva po studiu hudby v rodném Rusku studovala animovanou tvorbu na pražské FAMU. V Českém centru v Moskvě si osvojila češtinu, aby mohla studovat bezplatně v místním jazyce. Se svými školními filmy se již zúčastnila řady mezinárodních festivalů. V bakalářském loutkovém filmu Dcera experimentuje s pohybem kamery za použití stop-motion. Unikátním se film stal díky ručnímu přemalovávání loutek. Snímek zaznamenal velký úspěch v zahraničí a získal několik ocenění, nejvýznamnější z nich jsou Crystal za nejlepší studentský film na Festivalu animovaného filmu v Annecy a Studentský Oscar 2019. Režisérka obdržela cenu i na americkém festivalu nezávislých filmů Sundance v kategorii krátkometrážních animovaných filmů. 

Nelze také opomenout, že již od počátků studia je pro autorku zásadní spolupráce s jejím manželem, střihačem a studentem FAMU Alexandrem Kashcheevem. Ten byl také střihačem všech filmů v distribučním balíčku Trojhlas, jehož je Dcera součástí.

Projekce proběhne v pondělí 13. 7. 2020 ve 21:00 hodin na adrese Volkskundemuseum Wien, Laudongasse 15–19, 1080 Wien.

Open air festival krátkých filmů "dotdotdot" (5. 7.–25. 8. 2020) je mezinárodní festival krátkých filmů iniciovaný Lisou Mai. Představuje filmy ze 40 zemí světa a je doprovázen filmovými rozhovory a podnětnými diskuzemi. Název festivalu – tři tečky – symbolizuje otevřený prostor pro diskuzi. Jedná se o vůbec první bezbariérový festival v Rakousku, jenž se snaží zprostředkovat filmový zážitek všem lidem bez ohledu na finanční či zdravotní rozdíly.

Více o programu naleznete zde.
Informace o vstupenkách na webu festivalu.

 

Místo konání:
Volkskundemuseum Wien, Laudongasse 15–19, 1080 Wien
Datum:

13.7.2020 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem