Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.10.2012

Architektura brutalismu a malá úvaha o kráse

Zveme Vás na prohlídku budovy Českého velvyslanectví od architektů Machoninových a přednášku česko-německého architekta Mirko Bauma v těchto prostorách s názvem Rozpolcený dům- malá úvaha o kráse.

Architektura brutalismu

Prohlídka budovy velvyslanectví České Republiky

Budova velvyslanectví, ve které od léta 2012 sídlí i České Centrum Berlín, patří k zásadním realizacím architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Stavba byla dokončena v roce 1978 jako jedna z několika málo velvyslanectví v NDR. Exteriér budovy charakteristický masivním betonovým skeletem, výraznými šikminami oken a vertikálami bloky dvou schodišť v tmavě eloxovaném obkladu je typickým příkladem architektury brutalismu. V interiéru budovy překvapí jasné výrazné barvy – červená a oranžová i zachování originálního nábytku ze 70. let, který navrhovali sami architekti Machoninovi.

18.00 hod. (v němčině), 18.30 hod. (v češtině)

Velvyslanectví České republiky, Wilhelmstraße 44, 10117 Berlin

Vstup volný

Přihláška předem nutná na mailové adrese ccberlin@czech.cz

 

Mirko Baum: Rozpolcený dům - malá úvaha o kráse 

Přednáška a diskuse s architektem

Mirko Baum patří do generace architektů, kteří ukončili svá studia na konci šedesátých let a na začátku normalizačního období našli relativně tvůrčí a svobodný azyl v rámci libereckého SIALu. V roce 1973 emigroval Baum do SRN a začal se věnovat architektonické praxi, především v ateliéru JPK u architekta Josefa P. Kleinhuese v Kolíně nad Rýnem. Dnes působí jako profesor Technické univerzity v Cáchách, pro kterou navrhl oceňovanou budovu studentského ateliéru Fakulty architektury (1998–2002). V roce 20007 vydal knihu esejů o technicistní architektuře Ulice na konci světa/ Straße am Ende der Welt.

Ve své přednášce se bude zabývat především otázkami vnímání krásy architektonických děl, současných estetických vzorců a vzniku koncept krásy vůbec. Po přednášce bude možnost diskuse s českými architekty, kteří se programu účastní v rámci odborné exkurze v Berlíně.

19.30 hod.

Velvyslanectví České republiky, Wilhelmstraße 44, 10117 Berlin

Vstup volný

 

Místo konání:

Botschaft der Tschechischen Republik, Wilhelmstraße 44, 10117 Berlin

Datum:

18.10.2012

Organizátor:

Organizátory akce jsou Kruh a České centrum Berlín


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala