Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.8.2018 18:30

Den sedmý, osmá noc

Evald Schorm byl jeden z nejvýznamnějších režisérů šedesátých let, jehož filmy ukazují ponurý, zoufalý obraz světa bez jakékoliv naděje. Jeho film Sedmý den, osmá noc patří k jeho vůbec nejtemnějším dílům. Schormův film je hravé, vizuálně komplexní zamyšlení o lidském opotřebení a současně odrazem invaze armád Varšavské smlouvy. Filmová metafora o tom, co dokáže panika strachu a úzkosti, jak se zmocní lidí ve vesnici, kde se všichni znají, byla okamžitě po dokončení zavřena do trezoru zakázaných filmů a Schormova režisérská kariéra záhy skončila. Premiéra se konala až po 20. letech a režisér už svůj film nikdy neviděl.

O konci pražského jara

Před 50 lety v noci z 20. na 21. srpna 1968 vstoupili na území tehdejšího Československa vojska Varšavské smlouvy, konkrétně Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky. Snahy o reformaci a liberalizaci socialistického režimu v Československu poté utichly stejně tak jako jeden z nejinovativnějších proudů evropských filmových dějin, tzv. československá nová vlna.

Při příležitosti tohoto výročí představí České centrum Berlín společně s Zeughauskinem filmový maraton „O konci pražského jara“ právě těch filmů, které vznikly v posledních letech československé nové vlny. Kromě jiného budou k vidění i tři filmy, které vznikly až po pádu komunismu a svým dějem se vrací k období konce pražského jara.

 

Den sedmý, osmá noc

ČSSR 1969, 100 min., 35mm , v originálním znění s anglickými. titulky, režie: Evald Schorm, Jan Kačer, scénář: Zdeněk Mahler, Evald Schorm, kamera: Václav Hanuš, hrají: Jan Kačer, Bohumil Šmída, Josef Bek

 

Místo konání:

Zeughauskino, Deutsches Historisches Museum, Unter den Linden 2, 10117 Berlin

Datum:

18.8.2018 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala