Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.9.2019 15:00

Diskusní odpoledne : Proces zkoušení autorského divadla

Autorské divadlo představuje silný proud současného divadla, jak v Čechách, tak ve Francii. V čem se ale v každé zemi liší jeho podoba, zdroje, témata a způsob vzniku scénáře k takovému typu inscenací? První česko-francouzské setkání tvůrců autorského divadla u příležitosti druhého ročníku divadelního festivalu Na skok do Prahy.

 

Diskutovat budou francouzský dramatik a herec Damien Gabriac, dramaturgyně divadla NoD Natálie Preslová, režisér Jan Mikulášek, ředitel Divadla Na Zábradlí Petr Štědroň a překladatel a teatrolog Petr Christov.
Hosté: Damien Gabriac, Petr Štědroň, Jan Mikulášek, Petr Christov, Natálie Preslová
 

Vstup volný.

 

Program festivalu 

26/9 ČTVRTEK

19:00 Zahájení festivalu / Vernisáž výstavy

Chlapi v zahradě (Anis Gras)

20:00 Scénické čtení : Dramatické jednohubky (Anis Gras)

21:00 Kino : Projekce krátkých českých filmů (Anis Gras)

27/9 PÁTEK

15:00 Diskuse : Proces zkoušení autorského divadla (České centrum)

18:00 Česká a francouzská konverzace pro začátečníky  (Anis Gras)

20:00 Divadlo : Divadelní společnosti Masopust - Deník zloděje (Anis Gras)

28/9 SOBOTA

15:00 Masterclass se scénografem Markem Cpinem (Anis Gras)

17:00 Scénické čtení - Ondřej Novotný : To léto (Anis Gras)

20:00 Divadlo Na Zábradlí : Hedonisté (Gare au Théâtre)

 

Místa konání akcí :

Anis Gras - lieu de l’autre : 55, avenue Laplace – 94110 Arcueil
Gare au Théâtre :13, rue Pierre Sémard – 94400 Vitry-sur-Seine
České centrum Paříž : 18, rue Bonaparte – 75006 Paris

 

Druhý ročník divadelního festivalu Na skok do Prahy:
České inscenace, autoři i Chlapi v zahradě 
 

Druhý ročník festivalu českého divadla ve Francii, tři dny setkávání s českou dramatikou a kulturou. Na skok do Prahy do Francie přiveze dvě oceňované české inscenace, Deník zloděje divadelní společnosti Masopust a Požitkáře Divadla Na zábradlí. Vedle dvou hostujících divadel festival představí poprvé přeložené texty současných českých dramatiků, diváci se mohou těšit i na výstavu Chlapi v zahradě tvůrčí dvojice Alžběta Kočvarová a Pavel Matoušek či promítání českých filmů a diskuze s tvůrci. Festival se koná od 26. do 28. září v kulturním centru Anis Gras v Arcueil, Gare au Théâtre ve Vitry-sur-Seine a Českém centru v Paříži (více o místě konání čtěte zde »).

Festival Na skok do Prahy se v roce 2018 stal druhou stranou pomyslného mostu mezi českým a francouzským (nejen) divadelním prostředím, který začali v roce 2015 budovat organizátoři festivalu francouzského divadla v Česku Sněz tu žábu.

Letošní druhý ročník celou spolupráci posouvá o krok dál uvedením dvou hostujících inscenací – Požitkáři (Divadlo Na zábradlí) a Deník zloděje (Masopust). „Je pro nás obrovský úspěch, že se nám už v rámci druhého ročníku festivalu povedlo přivézt do Francie dvě významné české divadelní inscenace, obě spojené s Divadlem Na Zábradlí, divadlem, jehož mezinárodní význam je nesporný, a se kterým byla historicky spojena řada osobností, jejichž jména rezonovala i ve francouzské kultuře,“ říká ředitelka festivalu Natálie Preslová.

Více o vybraných inscenacích čtěte zde »

V rámci scénických čtení v podání francouzských herců a režisérů budou představeny texty pěti českých autorů (Markéta BidlasováStarý holkyBarbora HančilováTrollové mezi námiTomáš VůjtekVýmlatDaniel VonášekV kleciOndřej NovotnýTo léto). „Z celé české dramatiky je toho ve Francii známo velmi málo. Všichni autoři, jejichž hry ve Francii představíme, nebyli dosud do francouzštiny nikdy přeloženi. Francouzské publikum tak bude mít první možnost setkat se s jejich tvorbou, která, jak se domníváme, je může oslovit – v některých případech jim blízkým stylem psaní, někdy podobným humorem nebo tématy, která hry rozebírají,” popisuje výběr Preslová.

Kompletní program festivalu najdete zde »

V krásném prostředí bývalé likérky Anis Gras proběhne i výstava fotografického projektu Chlapi v zahradě. Jeho autoři Alžběta Kočvarová a Pavel Matoušek byli vybráni na základě otevřené výzvy na výtvarnou rezidenci. „Projekt Chlapi v zahradě zajímavým způsobem postihuje český fenomén chalupaření a zahrádkaření. Domluvili jsme si proto výstavní projekty hned dva: fotografie z českých zahrad budou vystaveny na podzim ve Francii v rámci festivalu Na skok do Prahy, ale zároveň se umělci během měsíční rezidence v Paříži zaměří na francouzské zahrádky a zahrádkáře a nasbírají materiál na výstavu, jejíž vernisáž posléze proběhne v rámci pražského festivalu Sněz tu žábu,“ popisuje obousměrně propojený projekt šéfdramaturgyně Linda Dušková. „Do budoucna bychom rádi podpořili více umělců, kteří pro svou tvorbu potřebují obě kulturní prostředí,“ dodává.

V rámci seznamování francouzského publika s českou dramatikou proběhnou na festivalu diskuze s tvůrci po každém představení, Marek Cpin z Divadla Na zábradlí také pro zájemce povede Masterclass o současné scénografii. Diváky čeká i promítání krátkých českých filmů či česká a francouzská konverzace pro začátečníky.

 

 

 


 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

27.9.2019 15:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala