Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.4.2020 21:00

Dividlo Jiřího Stivína

Česká centra nabízí ve svém pilotním projektu exkluzivní live-stream hudební revue Dividlo Jiřího Stivína – v sobotu 25. dubna od 21.00 (místního času) - a bukurešťské centrum se spolu s místními partnery do akce zapojí. Hudebník, Fotograf a filmař Jiří Stivín ve svém projektu Dividlo cituje ze známých obrazových kreací hvězdné elity českého i slovenského filmového a hudebního umění. Hudba a výtvarné umění je zde použito k neobvyklým improvizacím přímo na pódiu. Jde o one man show, kde nedílnou složkou celého představení je filmová projekce. Zazní barokní hudba, improvizace, jazz, šanson i mluvené slovo.

Jiří Stivín

 

Jiří Stivín (*1942 Praha) je český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel, původním povoláním filmař (kameraman).

Vystudoval kameru na FAMU, ale po absolutoriu se věnoval výhradně hudbě. Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace a časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly. V rámci ročního pobytu v Londýně studoval na Královské hudební akademii. Jeho hlavním oborem je jazz.

Po návratu z Londýna založil soubor Stivín & Co. Jazz Systém. Později účinkoval jako člen, sólista a nakonec i dirigent činoherního orchestru Národního divadla v Praze. Spolu s Rudolfem Daškem vytvořil uskupení System Tandem, které se setkalo s velkým úspěchem jak u posluchačů tak u odborné veřejnosti na mnoha předních evropských jazzových festivalech. Jeho dvojalbum Výlety bylo v roce 1981 zařazeno mezi nejpozoruhodnější evropské jazzové projekty roku. Od osmdesátých let se především se souborem Collegium Quodlibet hojně věnuje provozování skladeb klasické hudby, v níž se specializuje na období renesance a baroka. V této oblasti získal zkušenosti zejména díky Milanu Munclingerovi, který učil Stivína hře na flétnu a seznámil ho s předklasickou interpretační praxí. S Milanem Munclingerem a členy souboru Ars rediviva také často vystupoval v proslulých Hovorech s flétnou a posluchači. Od poloviny osmdesátých let také pedagogicky působí na Pražské konzervatoři, kde vyučuje hru na flétnu. Věnoval se i tvorbě hudby pro film a divadlo.

 

Jiří Stivín - webová stránka

 

Projekt Dividlo

Dividlo je hudební revue, zpěvy, kecy, baroko i jazz za filmové účasti známých osobností. Divadelní vystoupení Jiřího Stivína je zaměřeno na prezentaci hudby, ať už jde o hudbu divadelní, filmovou, lidovou, ale i o vlastní skladby a improvizace na předem připravených základech. Tvořivý přístup J. Stivína k hudebnímu materiálu v nejednom ohledu překračuje obecně zažité představy o jazzu a zároveň boří hranice mezi jednotlivými hudebními žánry. Koncert je přizpůsobený divadelnímu prostředí. Scéna je tvořena jako malý obývací pokoj a scénář představení není nikdy jistý a vždycky to dopadne jinak. Vystoupení doplňuje projekce plná různých klipů.


 

 
Hudebník, fotograf a filmař Jiří Stivín ve svém projektu Dividlo cituje ze známých obrazových kreací hvězdné elity českého i slovenského filmového a hudebního umění. Hudba a výtvarné umění je zde použito k neobvyklým improvizacím přímo na pódiu. Jde o one man show, kde nedílnou složkou celého představení je filmová projekce. Zazní barokní hudba, improvizace, jazz, šanson i mluvené slovo.
Událost na Faebooku zde.

Prostřednictvím Českých center budou sledovat diváci napříč světem od Athén, Brusel či Bukurešť, přes Moskvu, Mnichov, New York, Paříž, Rotterdam, Řím, po Tel Aviv nebo Tokio. Přidejte se k nám a sledujte nevšední zážitek u vás doma v propojení s celým světem! #CzechCultureToTheWorld

Česká centra pořádají ve světě v průběhu roku téměř 2000 programů a akcí propagujících českou kulturu, umění, kreativní průmysly, ale i úspěchy naší vědy a inovací. V současné době celosvětové pandemie přesunula zahraniční česká centra programy do on-line prostředí. Vedle sdílení zajímavých partnerských projektů připravuje síť Českých center vlastní nové formáty a on-line programy. Sledujte nás na našich sociálních sítích! 

Sledujte nás na našich sociálních sítích!
http://www.czechcentres.cz/media/socialni-media/

 


 

 

          

 

 

 

 

 

Místo konání:

Strada Ion Ghica 11, Sector 3
30045 Bukurešť
Rumunsko

Datum:

25.4.2020 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala