Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.10.2019 18:30

Operní divy a akademičky: ženy české opery

Samantha Crawfordová a Lada Valešová přiblíží hlavní ženské postavy v operách slavných českých skladatelů Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany. Během tohoto zábavného a poučného večera vystoupí s hlavními áriemi z vybraných oper a detailně prodiskutují hudbu a charakterizaci postav. Poté bude mít úzký okruh návštěvníků možnost s těmito skvělými umělkyněmi povečeřet.

Titulní postavy ve třech mistrovských dílech české klasické hudby představují Káťa Kabanová, Její pastorkyňa a Rusalka. Káťa je nešťastně provdaná a musí snášet příkoří od své tchyně Kabanichy. Tento příběh osamělé manželky toužící po lásce a svobodě je bohatý na psychologický vhled. Její pastorkyňa vypráví o životě dvou odvážných žen, které ve venkovském prostředí usilují o naplnění vlastních životů. Janáček dojemně zachycuje emoční vývoj Její pastorkyně, její pěstounka Kostelnička naopak představuje nejkomplexnější mateřskou figuru v opeře. Když se Dvořákova Rusalka zamiluje do smrtelníka, uzavře dohodu s ježibabou. Získaná smrtelnost je však těžce vykoupena. Toto temné a symbolické převyprávění Malé mořské víly pozvedává okouzlující sopránová árie Měsíčku na nebi hlubokém.

Lada Valešová je odbornice na českou a ruskou operu a žádaná operní koučka. Působí v Royal Opera House a spolupracuje s mnoha pěvci, včetně Sira Willarda Whitea, Susan Bullockové, Angely Gheorghiuové a Natalie Rominiwové. Tato uznávaná koncertní klavíristka, ověnčená mnoha cenami, působí rovněž jako hudební doprovod a nahrávací umělkyně, vystupuje na těch nejprestižnějších událostech a často také v rádiu nebo televizi, vyučuje na Guildhall School of Music and Drama a také se začíná prosazovat jako dirigentka. Sopranistka Samantha Crawfordová obdržela v roce 2017 na Berlínské mezinárodní hudební soutěži zlatou medaili s poctami a na udílení cen Společnosti Richarda Wagnera v Novém Jižním Walesu převzala cenu pro vycházejícího pěvce Wagnerových oper. V roce 2016 vyhrála na Pěvecké soutěži Společnosti Richarda Wagnera v Londýně první cenu a cenu prezidenta. Kritici pro její vystoupení nalézají jen slova chvály, popisují ji jako pěvkyni, „jejíž jemně snížený soprán je prvotřídní“ (Opera) a „jež své role dokáže dokonale ztělesnit“ (Financial Times). Uznání kritiků také získala za svá vystoupení v Královské opeře v Madridu, ve Skotské opeře a na festivalech opery Aldborough Festival, Garsington Opera a Glyndebourne.

REZERVACE: Vstupenky a večeři si rezervujte u Lucy Woodruffové na e-mailu: 
lucy@divasandscholars.com nebo na telefonním čísle: 07880640863

Způsob úhrady: zabezpečené mobilní platby, bankovní převody a šeky 

Rezervace je možná i přes Eventbrite: https://www.eventbrite.com/e/opera-recital-talk-the-women-in-czech-operas-dvorak-janacek-smetana-tickets-70369435877

 

Místo konání:

The Club at The Ivy, 9 West Street, London WC2H 9NE

Datum:

21.10.2019 18:30

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala