Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.9.2019 11:00 - 22.9.2019 18:00

Evropské dny kulturního dědictví 2019

České centrum se v tomto roce zúčastní Evropských dnů kulturního dědictví již potřetí a i letos připravilo pro návštěvníky bohatý program. Dospělí si budou moci prohlédnout fotografickou výstavu Filipa Šlapala "BAUHAUS REFELCTIONS" a numismatickou výstavu "Od českého tolaru k americkému dolaru", děti jistě zaujme výtvarná dílna, kde se dozví, jak se dříve razily mince.

 

Dny evropského dědictví

Dny evropského dědictví ( European Heritage Days, dále EHD ) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Jedná se o významnou kulturně poznávací společenskou akcí, která slouží k posílení historického povědomí v nejširších souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví. Cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace.

Organizováno francouzským ministerstvem kultury.

                          

Dny evropského dědictví v Českém centru Paříž

České centrum se letos zúčastní Evropských dnů kulturního dědictví již potřetí a i letos připravilo pro návštěvníky bohatý program. 
Dospělí si budou moci prohlédnout

1 - fotografickou výstavu Filipa Šlapala "BAUHAUS REFELCTIONS" a

2 - numismatickou výstavu "Od českého tolaru k americkému dolaru" 

Výstava mapuje vývoj měn v Evropě až po současnost se zvláštním zřetelem na tolarové měny v Evropských zemích až po americký dolar.

Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století, počínaje ražbou velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520, jejichž dobové pojmenování „tolar“ později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu. Vysvětluje také, proč se právě termín „dollar“ stal koncem 18. století hlavní měnovou jednotkou nově vzniklých USA a jak tento vývoj, pokračující až do současnosti, souvisel s někdejším nerostným bohatstvím českých zemí. Výstava byla poprvé prezentována v anglické verzi v červnu 2017 v USA (Bohemian National Hall, New York), v roce 2018 navštívila i další místa Spojených států a Mexiko.

Výstava je aplikovaným výstupem dlouhodobého základního výzkumu měnových systémů a peněžního oběhu v Evropě i v zámoří. Ve spojení s muzejním sbírkovým fondem Východočeského muzea v Pardubicích tak vznikla přehledná prezentace, která poprvé názorně vysvětluje složitý vývoj názvu dnešní nejrozšířenější peněžní početní jednotky světa, kterou je „dollar“. 

Autor výstavy: prof. PhDr. Petr Vorel, CSc. // Grafika: Petr Scháněl
Kopie historických mincí: Michal Vojtěchovský 
Součástí panelů jsou kopie i originály historických a současných platidel.

3 - Výtvarné dílny pro děti

České centrum zve v sobotu 21/9 a v neděli 22/9 na doprovodný venkovní program - výtvarné dílny pro děti - během nichž si budou moci vyrobit vlastní tolar a seznámit se s dobovou technikou výroby peněz.

 

Evropské dny kulturního dědictví na Velvyslanectví České republiky v Paříži 

Ve dnech 21. a 22. září se konají Evropské dny kulturního dědictví a Velvyslanectví České republiky v Paříži otevře již počtvrté své brány veřejnosti. Během těchto dvou dnů se můžete těšit na bohatý program pro děti i dospělé. 

Program události:

A) Volná návštěva reprezentačních prostor Velvyslanectví

Sobota 21.9.   10:00 – 18:00

Neděle 22.9.   14:00 – 18:00

B) Histoires en musique: hudební ateliér se skladatelem Kryštofem Mařatkou

Sobota 21.9.   11:30 – 12:00

Sobota 21.9.   16:30 – 17:00

Počet míst v sále omezen, vstup možný do začátku ateliéru. Ateliér ve francouzském jazyce.

C) Výstava obrazů Andrey Schmidt

Sobota 21.9.   10:00 – 18:00

Neděle 22.9.   14:00 – 18:00

D) Ateliér zdobení perníčků s Andreou Schmidt

Sobota 21.9.   10:45 – 11:30

Neděle 22.9.   16:15 – 17:00

Ateliér se koná na zahradě velvyslanectví, vstup možný během doby trvání ateliéru. Účast omezena počtem míst k sezení, počtem perníčků a zdobícím materiálem. 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 21.9.2019 11:00
Do: 22.9.2019 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala