Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.10.2007 0:00 - 0:00

Dny Prahy v Moskvě: Koncert skupiny KLEC

Současnou českou hudební scénu bude reprezentovat koncert klezmer skupiny Klec, a to v klubu Žesť. adresa: Bolšaja Lubjanka 13/16 Vstupenky je možné zakoupit v klubu.

Skupina KLEC

"Parta, co má drzost tvrdit, že hraje klezmer."

Skupina vznikla po obědě jedné únorové neděle devadesátého sedmého roku, kdy tehdejší folkrocke Martin Šmíd, nově okouzlený klezmerem, hledal uplatnění pro svůj tvůrčí přetlak a touhu hrát jako Klezmatics. Ke spolupráci přibral svého bratra harmonikáře Michala Šmída a basistu Ondřeje Kudyda Tichého. Nově vzniklé trio se poprvé objevilo 12. 6. 1997 v klubu U Rafa na Hanspaulce.

Na podzim 1997 zvuk kapely obohatila elektrická kytara Antoníha Hluštíka a klarinet Martina Kopeckého (tito dva se pak střídali o basu po Kudydovi, který mezitím Klec vzdal z časových důvodů). V roce následujícím do kapely přibyl multiinstrumentalista Jakub Schmid, chtějící se v Kleci zdokonalit na trubku a obohacující folklórní melodie jazzovými názvuky.
Začátek magického roku 2000 byl pro skupinu ve znamení velkách změn. Po bolestném rozhodování ji opustil její spoluzakladatel a (jak se hned ukázalo) i rytmický tahoun Michal (naposledy si zahrál 8. ledna v Železné). Širokou akustickou mezeru po harmonice sice zaplnila Martinova (Ś) španělka.a piáno, jejž přibral Jakub, solidní a vždy spolehlivý Michalův doprovod však citelně chyběl.

Na lepší rytmické časy se začalo blýskat na jaře s příchodem ex-zuby-nehtové bubenice Jany Modráčkové, která v kapele zvýšila laťku instrumentálních výkonů a přitvrdila její zvuk. Rok 2000 pak přinesl další změnu u basy (hraní ve dvou kapelách bylo nad Martinovy časové možnosti, ze svéhosatelitního exilu byl povolýn Jiří Váňa)  Kdyř pak.následujícího roku ohlásil svůj odchod i Antonín (z rodinných důvodů, tři kapely a dvě dti nejdou dohromady), skupina serozhodla zakonzervovat svůj zvuk do debutového alba Klec (15 písní o lásce).

Ani po natočení desky se složení ani zvuk Klece neustálily: kromě nového kytaristy Štefana Čulíka, se změny děly i na místech melodiků: Jakuba, který is na pár let odskočil do Trabandu, vystřídali postupně trumpetista Karel Kolesa, klarinetista Elmar Tausinger a saxofonista Adam Gebert. Kromě toho  toho se skupina rozhodla změkčit svůj sound houslemi a violou Karolíny Vančurové, která ovšem po dvou letech odešla na mateřskou (hádejte s kým), přičemž za její housle zaskočil Jakub se svým novým objevem - akordeonem...
V současné době  šestičlená Klec se pomalu chystá na nové album.

více info najdete zde:

 

 

Místo konání:

3. Tverskaja-Jamskaja 33/39
125047 Moskva
Rusko

Datum:

19.10.2007 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala