Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.11.2007 0:00 - 0:00

DOKUMENTÁRNÍ PONDĚLKY:::Darwinova noční můra

Někdy v 60. letech 20. století byla v rámci jednoho experimentu vypuštěna do vod afrického jezera Victoria obrovská dravá ryba – okoun nilský. Tento predátor se zde velmi rychle rozmnožil a současně vyhubil téměř všechny zdejší živočišné druhy. Maso této ryby se v současnosti prodává po celém světě. Její přemnožení však dolehlo velmi drastickým způsobem na životy místních obyvatel. Téměř všichni obyvatelé Tanzanie žijící v blízkosti jezera, kteří se původně živili jako rolníci, se nyní podílejí na „hospodářství“, které vzniklo díky lovu okouna nilského. Někteří se živí jako rybáři, jiní pracují ve zpracovatelských závodech. Připravené kusy filé se nakládají do přepravních letadel, která původně sloužila Sovětskému svazu, a několikrát za týden odlétají do Evropy, kde prodejci za ryby utrží tučné zisky.

 

Darwin’s Nightmare, Rakousko, 2004, 107 min

Scénář, režie a kamera: Hubert Sauper

VO / Titulky v angličtině

 

V průběhu celého dokumentu se stále vynořuje jedna a táž otázka - zda jsou ruská nákladní letadla přistávající na místním letišti skutečně prázdná nebo do Afriky dodávají nebezpečný náklad v podobě zbraní a munice? V okolí jezera vznikly moderní rybárny, ale také děsivé pracovní kolonie, v nichž domodorodé obyvatele kosí AIDS, alkohol a zločin. Tento prosperující národní podnik ve svém důsleku vede k formování i velmi neobvyklého lidského společenství v oblasti. Koexistují spolu místní rybáři, bankovní agenti, sirotci, ministři afrických států, evropští komisaři, místní prostitutky a ruští piloti.

Hubert Sauper s kolegou natočili v obtížných podmínkách a pod různým krytím rozhovory s mnoha lidmi: od ruských a ukrajinských pilotů přes nočního strážce a prostitutku až po majitele rybárny a oficiální představitele.

 

Hubert Sauper se narodil v roce 1966 v Rakousku, v městečku v tyrolských Alpách. Než přišel do Francie, kde žije už deset let, pobýval ve Velké Británii, Itálii a Spojených státech. Studoval filmovou režii na Akademii múzických umění ve Vídni a na Université Paris 8. Kromě filmové práce (scénárista, kameraman, režisér, ale také příležitostný herec: Blaue Ferne, režie: Peter Schreiner, Rakousko, 1994) Sauper působí jako pedagog na filmových školách v Evropě i USA. Jeho tvorba obsahuje jak hrané filmy, tak dokumenty, které získaly řadu mezinárodních filmových cen. Před Darwinovou noční můrou natočil dokumentární film o ženách vystavených domácímu násilí Osamocené se svými příběhy.

 

Místo konání:

Strada Ion Ghica 11, Sector 3
30045 Bukurešť
Rumunsko

Datum:

12.11.2007 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala