Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.5.2019 19:00

DokuMontag speciál: Informace. Mystifikace. Dezinformace. Tři filmy od Adély Babanové

Jedinečná architektura kinosálu českého velvyslanectví tvoří kulisu pro výjimečný filmový večer. Dějinami fascinovaná umělkyně a režisérka Adéla Babanová (*1980) představí své tři filmy, ve kterých sofistikovaně a zábavně zkoumá zacházení s událostmi české historie mezi lety 1960 a 1980.

Přitom popisuje příběhy údajných nálezů tajných nacistických dokumentů na dně jezera v jižních Čechách, sleduje jugoslávskou letušku, která jako zázrakem přežila pád letadla a dohledává staré stavební plány tunelu na dovolenou z jižních Čech na pobřeží Jadranu. Ve svých filmech využívá Adéla Babanová velmi zručně montáže, které podněcují divákovu pozornost, aby byl neustále nucen rozlišovat realitu a fikci. Hraje si s perspektivami a zkoumá stále další kategorie jako je objektivita a subjektivita, stejně tak individuální a kolektivní paměť.

Po promítání následuje rozhovor s režisérkou a producentem Tomášem Vachem, kteří přijali pozvaní na osobní setkání v Berlíně.

Společná akce Českého centra Berlín a ambasády České republiky.

Odkud spadla letuška? / Where Did the Steward Fall From?
CZ 2014, 12 min., v originálním znění s anglickými titulky
Jedna zvláštní pacientka se v nemocnici probouzí z kómatu, stevardka, která přežila pád letadla z velké výšky. Trpí ztrátou paměti – ale doktor a jeden přátelský muž jí ochotně pomáhají vyplnit mezery.

Neptun
CZ 2018, 38 min., v originálním znění s anglickými titulky
Fiktivní dokumentace o Fake News z časů Studené války: roku 1964 vyloví český potápěč ze dna jihočeského jezera truhly s výbušninami a výbušnými nacistickými dokumenty. Režisérka Adéla Babanová odhaluje akci nejen jako cílenou dezinformační kampaň, ale odkrývá i další neslýchané tajemství.

Návrat do Adriaportu / Return to Adriaport
CZ 2013, 15 min., v originálním znění s anglickými titulky
Filmová rekonstrukce grandiózního stavebního projektu: tunel měl propojit Československo a Středozemní moře, aby se čeští a slovenští rekreanti dostali rychleji na své milované pobřeží Jadranu. A opravdu to tak bylo?

Vstup zdarma, on-line registrace: http://bit.ly/InfMysDes
Vstup přes vchod Českého centra

 

Místo konání:

Kinosaal der Botschaft der Tschechischen Republik, Wilhelmstraße 44, 10117 Berlin

Datum:

20.5.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala