Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.9.2020 19:00

EUROPA.LITERATUR – Echo Tschechien 2020: Setkání s Dorou Kaprálovou a její Zimní knihou o lásce

Dora Kaprálová, česká prozaička, publicistka a literární kritička, představí v Rakouské literární společnosti svou novelu „Zimní kniha o lásce“. Moderace se ujme Martin Krafl, čtení z německého překladu Bettina Rossbacher.

 

Dora Kaprálová vystudovala rozhlasovou a televizní dramaturgii a scénáristiku na Divadelní fakultě JAMU. Věnuje se psaní prózy a publicistice. Za své publicistické texty a za radiodokumenty byla mnohokráte vyznamenána. Od roku 2007 žije v Berlíně.

V němčině vyšel prozatím její Berlínský zápisník (Balaena Verlag, 2018). Na přelomu roku 2020/2021 vyjde u nakl. Balaena Verlag povídkový soubor Ostrovy. Zimní kniha o lásce (do němčiny přeložila Nataša von Kopp) by v němčině měla vyjít v průběhu roku 2021.

Zimní kniha o lásce je ironická, provokativní a melancholická novela o mužích nebo možná jen o jednom jediném, mnohotvárném a nedosažitelném muži. Kniha vznikla jako odpověď na dílo maďarského spisovatele Pétera Esterházyho Jedna žena:

„Neexistuje prý dobrá nebo špatná kniha, ale dobrý nebo špatný čtenář. A nevím ani, zda jsem byla dobrou čtenářkou Esterházyho novely Jedna žena. Ale stalo se mi to:  po jejím dočtení jsem zatoužila napsat Zimní knihu o lásce jako odpověď na Jednu ženu. Proč neobrátit perspektivu vypravěče? Začala jsem tak začala psát knihu o touze. Jednoho mrazivého berlínského rána. Zachtělo se mi odpovědět přímo Péteru Esterházymu. Ostatně jemu je kniha i dedikovaná. Bylo to jako s čištěním zubů. Každý den kolem osmé hodiny ranní jsem napsala jeden krátký text - vinětu, a za dva měsíce byla tahle novela hotová. Pak se oteplilo. Přála jsem si tehdy, aby si Zimní knihu o lásce P.E. přečetl. I to se mi nakonec splnilo. V maďarském překladu v nakladatelství Typotex vyšla o rok později.  Tím byla moje mise splněna. Je to svým způsobem literární experiment, šest let starý debut, ale ta forma minutových románů, ironických mikrosituací, ta mě tehdy připadala něčím podstatná. Nebo nutná. Feminismem, který je pro mě synonymem humanismu. Bez ideologie. Protože – doufám – píšu spíš z vnitřní nutnosti.“

Martin Krafl je kulturní manažer, moderátor, novinář, držitel ocenění Mluvčí roku a Mluvčí veřejnosti 2006. V letech 2007 až 2017 působil v diplomatických službách ČR nejprve coby ředitel Českého centra Berlín a později Českého centra Vídeň. Od roku 2017 je programovým koordinátorem prezentací ČR na knižních veletrzích, od roku 2019 je také pověřen řízením Českého literárního centra.

Bettina Rossbacher, narozena v Salzburgu, působí coby mluvčí, moderátorka a recitátorka. Žije ve Vídni.


Berlínský zápisník představí Dora Kaprálová 25. 11. v 18:30 hodin v Českém centru Vídeň, kam zavítá v rámci svého listopadového rezidenčního pobytu v Kremži.

Vzhledem k současným bezpečnostním opatřením se našich událostí může účastnit pouze omezený počet návštěvníků. Zaregistrujte se proto včas na ccwien@czech.cz.

Během celé Vaší návštěvy Vás žádáme, abyste dodržovali bezpečnostní opatření.

 

 

© David Konečný
 


Místo konání:

Österreichische Gesellschaft f. Literatur, Palais Wilczek, Herrengasse 5, 1010 Wien

Datum:

30.9.2020 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala