Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.8.2020 18:00 - 30.9.2020

Dušan Neumann: Byl jsem přitom – Praha, Srpen 1968

České centrum New York uvádí u příležitosti 52. výročí srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa málo známé fotografie reportéra Dušana Neumanna. Českoamerický novinář je pořídil v srpnu 1968 v Praze v prvních hodinách okupace, která zabránila rozvolnění komunistické totality.

 

 

Prezentace fotografií Dušana Neumanna, Foto: Dušan Neumann 

 

Prezentace a diskuze s Dušanem Neumannem

uváděná Miroslavem Konvalinou 

Záznam akce Českého centra New York na Zoomu z 21. srpna 2020 


V noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhla do Československa vojska Varšavské smlouvy (pěti států sovětského bloku – Sovětského svazu, Bulharska, Polska, Maďarska a Německé demokratické republiky) s těžkou vojenskou technikou včetně tanků. Zděšení lidé se armádě postavili v ulicích v protestu proti okupaci.

Symbolických 21 fotografií Dušana Neumanna připomíná datum invaze 21. srpna 1968 s osobními komentáři autora. Kromě prezentace, uvedené od 21. srpna na této webstránce, nabídne České centrum New York také online prezentaci fotografií a diskuzi s autorem.

 

Na počátku roku 1968 začalo docházet k rozvolňování poměrů v Československu v rámci tzv. pražského jara, doby politického uvolnění v čele s nově zvoleným prvním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Československa Alexandrem Dubčekem. Tyto umírněné reformy utnul vpád půlmilionové armády států Varšavské smlouvy v čele s armádou Sovětského svazu, která proti tomuto nadějnému obrodnému procesu demokratizace společnosti tvrdě zakročila a utužila na dalších 21 let moc komunistického režimu v Československu.

V den invaze lidé vyšli na protest proti okupaci do ulic. Nejsilnější protesty se odehrály před budovou Československého rozhlasu v Praze, kde neozbrojení občané bránili svobodné vysílání doslova vlastními těly. Ke střetům s okupanty ale docházelo i na mnoha dalších místech republiky. Agresivní a bezohledné chování okupantů si vyžádalo krutou daň – v roce 1968 zahynulo jejich rukou sto třicet pět československých občanů a více jak 500 jich bylo těžce raněno.

Vojenské obsazení Československa umožnilo konzervativním silám v komunistické straně dostat situaci pod kontrolu a uzavřít smlouvu o dočasném pobytu sovětských vojsk. Tato dočasnost měla trvat další dvě desítky let. Na československém území se v rámci vnucené dohody usídlila takzvaná Střední skupina sovětských vojsk, která čítala přibližně sedmdesát pět tisíc vojáků, disponujících těžkou technikou i letectvem.

 


 

Dušan Neumann (*1945): „Vystudoval jsem sociologii v požehnané druhé polovině šedesátých let, aniž bych ji kdy praktikoval. Shodou okolností jsem se v roce 1968 dostal jako elév do Čs. Rozhlasu - Agentury Mikrofora a později do zahraniční redakce Televizních novin. Tato idyla skončila vyhazovem v roce 1970. Zachránil mne rok vojenské služby, odkud jsem dostal nový kádrový posudek a s tím mi kamarádi pomohli do motoristické redakce ČT, kde jsem byl jedním z dramaturgů Automotorevue a některých motoristických přenosů. V roce 1978 jsem absolvoval dálkovou jízdu s automobilovými veterány Tatra na Aljašku. Tím jsem se znovu dostal do zorného pole STB a rozhodl se emigrovat, což se mi v roce 1980 podařilo - do USA. Ve Spojených státech jsem se opět souhrou náhod stal automechanikem a po čase si otevřel malý autoservis a restaurátorskou dílnu. Později mne kamarádi nabídli spolupráci s BBC World Service - českou sekcí, které jsem přispíval až do jejího rozpuštění. Po roce 1989 jsem pracoval pro LN, Zemědělské Noviny, Týden, ČT, ČRo a další česká media.“

 

Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.

 

 

This program is sponsored by Trebitsch Whisky, first Czech single malt whisky in the US.

 

 

Místo konání:

Online

Datum:

Od: 21.8.2020 18:00
Do: 30.9.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala