Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.11.2020 - 29.1.2021

Düsseldorf | 30 let svobody. Sametová revoluce ve fotografiích Karla Cudlína

Posunuté do 1. kvartálu 2020

Černobílým dokumentárním fotografiím, na kterých Karel Cudlín zachytil sametovou revoluci v roce 1989, už je třicet let. Současné pozorovatele zaujmou především svojí působivou naléhavostí, citem pro detail i absurdní stránky života a světa, jaký byl tenkrát. Karel Cudlín zdokumentoval nejen velké demonstrace v listopadu 1989 v Praze, na kterých vidíme v každé tváři naději a radost, ale už do 80tých let zaznamenával situace všedního života, od pozdního léta 1989 byl u toho, když občané NDR nalezli útočiště v budově západoněmeckého velvyslanectví v Praze a věřili v možnost vycestování. V roce 1991 sledoval v kasárnách Milovice odchod sovětských vojsk a později doprovázel československého prezidenta Václava Havla jako jeden z jeho oficiálních fotografů.

Karel Cudlín ukončil v roce 1987 studium fotografie na pražské FAMU a začal pracovat pro časopis Mladý svět. Fotografie na berlínské výstavě vznikly sice v této době, Karel Cudlín je ovšem vytvořil pouze pro soukromé účely. Fotografovat na nepovolených demonstracích bylo v té době velmi riskantní. Demonstranty nebo prchajícími občany NDR mohl být snadno považován za špicla. Oproti tomu pro státní moc by jeho snímky byly dobrý zdrojem informací při identifikaci „nepřátel lidu“. Autor se tak držel pravidla, film raději zlikvidovat, než vydat. Také snímky z přísně střeženého prostoru Milovice nebyly žádné triviální momentky. I toto vyžadovalo jistou míru odhodlání, dostat se do tak těsné blízkosti vojákům, aby v jejich očích zachytil nejistotu, deziluzi a obraz zanikajícího světového řádu. 
I v současné době je autor těchto ikonických portrétů období převratu jedním z nejdůležitějších českých dokumentárních fotografů. Jeho tvorba byla prezentována na bezpočtu sólovýstav a na stovkách skupinových výstav po celém světě, je zastoupena ve sbírkách a zobrazena v publikacích. Karel Cudlín pracoval pro týdeník Respekt a mnohá další média a agentury, vedl ateliér dokumentární fotografie FAMU, byl vyznamenán cenou Revolver Revue a vyhrál téměř dvacetkrát soutěž Czech Press Photo.

Ves spolupráci s nadací Gerhart-Hauptmann-Haus 

Čt, 26.11.2020 – pá, 29.1.2021, po+sti 10–17 hod., út+čt 10–19 hod., pá 10–14 hod.

 

Místo konání:

Stiftung Gerhart-Hauptmann-Haus, Deutsch-osteuropäisches Forum Düsseldorf, Bismarckstraße 90, 40210 Düsseldorf

Datum:

Od: 26.11.2020
Do: 29.1.2021

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem