Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.6.2019 19:00

Düsseldorf | Tschechischer DokFilm am Mittwoch: Kytlice – Zimmer frei

Dokumentaristka Rosalie Kohoutová se vrací do vesnice, ve které jako dítě trávila letní prázdniny. Ve vesnici vlastnil její dědeček dům, ve kterém dřívější němečtí obyvatelé údajně ukryli poklad. Dnes, když je dospělá se vydává na zcela osobní hledání jejich stop.

Režisérka potkává souseda, který se přátelil s Němkou, která bydlela v jejich domě, kde i strávila dětství. Jejich rodiny mají na místním hřbitově dokonce společný hrob. Kohoutová se dále setkává se starostou, který chce postavit památník po válce zavražděným Němcům, ale zároveň nechce odhalit totožnost pachatelů, kteří čin způsobili. Také se ale setkává s lidmi, kteří nechtějí mluvit o minulosti. Ve svém výzkumu o vyhnání Němců a o dlouhodobých sociálních důsledcích, které s tím souvisí, se v současnosti potkává s otevřeností, zájmem a empatií, ale na druhé straně i s lhostejností a odmítáním.

Společníkem režisérky ve filmu je Luděk, naivní malíř a pacient v místní psychiatrické léčebně. Jeho ilustrace nás provázejí celým filmem. Luďkovo občas neuvěřitelně prozíravé a neúmyslně vtipné komentáře přinášejí absurdní podtón a podtrhují odlehčenou náladu celého filmu.

Program Tschechischer DokFilm am Mittwoch se koná ve spolupráci Českého centra Berlín a kulturního domu Gerhart-Hauptmann-Haus.

Vstup zdarma

Kytlice – Zimmer frei
CZ 2012, 64 min., originální znění s něm. tit.

Místo konání:
Gerhart-Hauptmann-Haus, Bismarckstraße 90, 40210 Düsseldorf
Datum:

19.6.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala