Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.7.2009 0:00 - 10.9.2009 0:00

Dvě generace fotografie Jírů

Když v roce 1968 utekl Jiří před sovětskými vojsky do Belgie, jeho strýc a učitel Václav se rozhodl v Praze zůstat. Chtěl pokračovat ve své práci coby fotograf a šéfredaktor čtyřjazyčné revue „fotografie“, kterou roku 1957 sám založil.Netušil tehdy, že po odmítnutí písemného souhlasu s tak zvanou „bratrskou pomocí“ vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 bude ze své redakce vyhozen.Každý důležitý post v médiích byl tehdy podmíněn tímto písemným souhlasem s invazí…

 

Václav se stal nepohodlným i proto, že jeho synovec Jiří emigroval, a byl v nepřítomnosti odsouzen na dva roky do vězení. I když měl již na svém kontě dvanáct fotografických knih, což se dodnes žádnému českému fotografovi nepodařilo, a byl jmenován členem elitního fotografického spolku AFIAP, nic již jeho pozvolnému odchodu do ústraní nezabránilo.

 

 

Jiří se v té době dopracoval velkého úspěchu co by fotograf pro ty nejprestižnější časopisy, jako na příklad LIFE, Newsweek, , Paris Match, TIME, Business Week, New York Times, National Geographic, People, a jiných. V roce 1993 přijímá nabídku stát se prvním osobním fotografem prvního českého prezidenta Václava Havla a svou klientelu opouští.

 

S prezidentem se definitivně loučí v roce 2000.Toto své, podle svých slov „bizarní prezidentské období“ zakončuje fotografickou publikací „Havel“jejíž text napsal režisér Miloš Forman. Tato kniha, ve které jsou autorem kolorované fotografie je jedinečná tím, že obsahuje pouze snímky z Havlova života jako prezidenta.

 

Za podpory Archivu Národního muzea, kde je uložena část negativů z pozůstalosti Václava, zakládá Jiří v Praze, přímo v domě kde žil a tvořil jeho strýc, Photo museum Jírů. Jako první počin  představilo muzeum jejich společnou výstavu černobílých fotografií na téma Lidé.

 

 

Petr Ferrill

Novinář a kritik umění

Brusel 

 

R.S.V.P. brussels@czech.cz, 02 213 94 30

Místo konání:

150-152 Avenue Adolphe Buyl
1050 Bruxelles / Brussel
Belgie

Datum:

Od: 7.7.2009 0:00
Do: 10.9.2009 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala