Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.3.2020 19:00 - 21:00

23. Ji.hlava International Documentary Film Festival in Wien: Ukradnutý štát

„Třicet let od listopadu 1989 se v post-socialistickém bloku začínají projevovat demokratické deficity i větší či menší kritické propady právního státu. Jsou to anomálie, nebo se začínají vynořovat zárodky nového společenského zřízení, které ještě nemá jméno?“

Takto uvádějí tvůrci svůj film Ukradnutý štát, který měl být pouhým ohlédnutím za kauzou „Gorila“, která se stala jednou z největších politických kauz moderních slovenských dějin. Na začátku natáčení se ovšem stalo něco, co šokovalo veřejnost. Novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová se stali oběťmi brutální vraždy, která byla vnímána i jako útok na demokracii a svobodu slova. Nakonec vznikl hluboce emotivní a umělecký snímek, do kterého tvůrci vložili výpovědi advokátů, novinářů a bývalých agentů zpravodajských služeb.

Ve slovenském znění s anglickými titulky. Vstup zdarma! 

Zuzana Piussi (1971) se ve své dokumentární tvorbě věnuje fenoménům současné slovenské i české společnosti. Jako spoluautorka se podílela na snímcích Selský rozum (2017) nebo Univerzity a svoboda (2019). Dokument Ukradnutý štát měl původně navazovat na snímek Od Fica do Fica (2012) o slovenské kauze „Gorila“, která odhalila konspirační byt, v němž se scházely špičky slovenské politiky a oligarchie.

Promítání proběhne za účasti Juraje Machálka, zástupce 23. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava., a Radovana Bránika, významného slovenského žurnalisty.

Slovensko/Česká republika, 2019, 79 min

Režie: Zuzana Piussi; Producent: Maroš Berák a Vít Janeček; Kamera: Miro Remo; Střih: Šimon Špidla; Hudba: Adam Matej; Zvuk: Jan Richt

Událost se uskuteční ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Rakousku, se Slovenským inštitútom vo Viedni a Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava.

Místo konání: Slovenský institut ve Vídni, Wipplingerstrasse 24-26, 1010 Wien

 


 
 

 


 

Místo konání:

Slowakisches Institut in Wien Wipplingerstrasse 24-26, Wien, Österreich

Datum:

10.3.2020 19:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala