Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.7.2020 19:00 - 20:30

B. M. Eliášová – Bouřlivé začátky česko-japonských diplomatických vztahů

Lukáš Bruna z Jissen Women’s University ve své přednášce přiblíží období vzniku diplomatických vztahů mezi Československem a Japonskem z pohledu spisovatelky a cestovatelky B. M. Eliášové, která v letech 1920-1921 zastávala roli koncipientky na nově založené československé ambasádě v Tokiu.

 

Česká spisovatelka a cestovatelka Barbora Markéta Eliášová poprvé navštívila Japonsko během své cesty kolem světa v roce 1912 a strávila zde jeden rok svého života. Po návratu do Prahy svou zkušenost zaznamenala v cestopisu Rok života mezi Japonci a kolem zeměkoule. Následně v roce 1920 vstoupila do služeb ministerstva zahraničí a opět se vydala do Japonska, kde se ujala role koncipientky na nově vzniklé československé ambasádě v Tokiu. Avšak dlouho očekávaný druhý pobyt v Japonsku pro Eliášovou skončil předčasně. Zapletla se do rozepře mezi ambasádou a ministerstvem zahraničí a na podzim roku 1921 se musela vrátit zpět do Československa.

Jak vypadal rok a půl, který B. M. Eliášová strávila v diplomatických službách? A jak ve svém novém postavení vnímala Japonsko? Na tyto i další otázky odpoví Lukáš Bruna z Jissen Women’s University v přednášce věnované oslavám 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Japonskem.

 

Kdy: 20. července 2020 v 19:00
Kde: Platforma Zoom  

Přednáška bude probíhat v japonštině.
Pokud máte zájem zúčastnit se přednášky, napište nám e-mail na adresu cctokyo@czech.cz V odpovědi Vám zašleme odkaz a heslo pro připojení k Zoomu. 

Vstupné zdarma

Místo konání:

ZOOM

Datum:

20.7.2020 19:00 - 20:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala