Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.2.2018 19:00

Večer na téma Masaryk: Hovory s TGM

Tomáš Garrigue Masaryk, první československý prezident, byl zastáncem holistického učení, které snoubí vědu a umění dohromady. Únorový večer v BOZAR aplikuje toto pojetí přímo na osobnost Masaryka: kombinuje přednášku profesora Alaina Soubigou a dramatizaci Hovorů s TGM. Událost, která se uskuteční v Rotundě Bertouille 10. února, je součástí víkendového programu s názvem „Envisioning the New World“ věnovaného kulturním a politickým experimentům meziválečného období napříč Evropou.

ČAPEK A MASARYK

Období mezi světovými válkami, tzv. první republika, je pro Čechy pomyslnou zlatou érou v historii země.  Ekonomický rozmach a relativní stabilita demokracie byly doprovázeny kulturním rozkvětem a živou občanskou společností. Formující vliv na tehdejší společnost měli dva vizionáři – první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a spisovatel, novinář a dramatik Karel Čapek.

Masaryk výrazně ovlivnil veřejný diskurs dávno předtím, než se ujal prezidentské funkce: jako autor teorie sebevraždy, kterou připisoval fragmentaci procesu poznávání, jako výrazný odpůrce antisemitismu, a jako feminista. Když se v roce 1918 stal zakladatelem nezávislého Československa, byl zbožňovaný celým národem.

Karel Čapek, vizionářský autor množství vynikajících reportáží, ale také oblíbených a často překládaných divadelních her Válka s mloky a RUR, patřil do blízkého Masarykova okruhu přátel, ačkoli byl mladší o čtyři desetiletí. Zemřel jen několik dní před vypuknutí druhé světové války, dost možná v předtuše nadcházejících událostí.

Hovory s TGM jsou komplexním portrétem Masarykovy osobnosti a tehdejší československé společnosti vzniklým na základě sedmileté korespondence a konverzací mezi Karlem Čapkem a prezidentem. V Bruselu budou Hovory s TGM představeny formou dramatizace z dílny Mezinárodní konzervatoře Praha.

Stejně jako mnozí další čeští studenti jsou i tito mladí performeři součástí projektu Czech Image, který iniciovala Česká centra v rámci široké řady akcí pořádaných při příležitosti stého výročí založení naší republiky. Cílem projektu je získat umělecky ztvárněný pohled mladé generace na současnou image České republiky.

Dramatizace Čapkova spisu bude uvedena přednáškou profesora Alaina Soubigou, přednášejícího na pařížské Sorbonně. Soubigou je autorem mezinárodně vlivné Masarykovy biografie (Thomas Masaryk, Fayard, 2002). 

 

Kdy: Sobota 10. února od 19:00

Kde: Rotunda Bertouille, BOZAR, Rue Ravenstein 23, 1000 Brusel

Vstup zdarma.

Pro registrace klikněte ZDE.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Místo konání:

Datum:

10.2.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala