Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.3.2011 19:00

Zkoumání bílých míst rozhlasové spolupráce

Libuše Černá a Michael Augustin představují výsledky spolupráce Radia Bremen s Československým rozhlasem v 1960tých letech s ukázkami zvukových nahrávek Johanna Urzidila

V roce 1964 podnikl malý tým Radia Bremen cestu do tehdy v západním Německu málo známé země, do Československa. Novináři měli za úkol nejen natočit reportáže o každodenním životě a rozhovory se zajímavými osobnostmi, ale především přivézt do Brém vlastní dojmy. Jejich práce tvořila jádro tzv. Československého týdne Radia Bremen, v jehož průběhu se pár týdnů později vysílalo celkem 80 takových reportáží.
Tento projekt byl součástí dlouhodobého projektu: již v roce 1950 začalo Radio Bremen vysílat seriál, který měl představit evropské země. Mediálně-politickým cílem odvážné a spíše kontroverzní iniciativy bylo překonání minulosti a přátelská spolupráce ve sjednocené Evropě. Malý novinářský tým radia, který jel do sousední komunistické země, se skládal z programového ředitele, šéfredaktora a reportérky Irmgard Bachové, kterou život mladých lidí v Československu zajímal. Pár let před touto cestou takto vyjeli do Spojených států, kde se setkali s mnoha německy mluvícími emigranty, mezi jinými i s pražským spisovatelem Johannem Urzidilem.
Libuše Černá a Michael Augustin v archivu Radia Bremen naposlouchali mnoho nahrávek a prohledali mnoho podkladů. Pro posluchače tak nově objevili tuto jedinečnou etapu západoněmecké rozhlasové historie. V centru pozornosti během večera bude Johannes Urzidil, který pracoval mj. také jako autor pro Radio Bremen.

Středa, 16.3., 19.00 hod.

České centrum Berlín, Friedrichstraße 206, vchod z Zimmerstraße, 10969 Berlin
Vstup volný

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

16.3.2011 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala