Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.6.2010 0:00 - 0:00

Erotikon

Němý film s živou hudbou

 

Erotikon Gustava Machatého je považován za klasické dílo české němé kinematografie, které jako jedno z mála děl této doby dosáhlo úrovně srovnatelné se zbytkem Evropy. Zápletka tohoto filmu pochází z mysli Vítězslava Nezvala, který si ale ze strachu před svými kolegy, básníky z Devětsilu, přál zůstat v anonymitě. Vypráví o dceři železničního hlídače Andree, která se nemůže rozhodnout mezi dvěma muži – lehkomyslným, svůdným hrdinou ženských srdcí a svým usedlým, spolehlivým manželem.

 

Před kamerou zazářil mezinárodní herecký soubor v čele se Slovinkou Itou Rinou v hlavní roli, za objektivem kamery stál Václav Vich a mladý Alexander Hackenschmied, který se později v USA proslavil jako režisér avantgardních filmů. Uměleckým ztvárněním filmu byl pověřen výtvarník a architekt Julius von Borsoy. Gustavu Machatému se podařilo najít spolupracovníky s moderním myšlením a vynikajícími uměleckými schopnostmi, kteří podpořili jeho snahu o mezinárodně úspěšný film a vytvořili dílo, které si zaslouží pozornost i v dnešní době.

 

Zvlášť přitažlivým se toto klasické filmové dílo stává díky modernímu hudebnímu doprovodu kapely Icon Orchester, která staví na improvizaci a vlastních skladbách napsaných právě k tomuto filmu. Hrají: Jan Holeček (klarinet, bas-klarinet, renesanční tenorová flétna, dechový syntetizátor), Tomáš Žižka (digitálně ozvučený kořen stromu), Agnes Kutas (housle, zpěv) a Dragan Stojčevski (akordeon).

 

V rámci Roku české kultury v Kleisthausu

 

Erotikon

ČSR 1929, 85 min., režie: Gustav Machatý

Hudební doprovod: Icon Orchestra

 

 

Úterý, 8.6., 19.00 hod.

Kleisthaus, Mauerstraße 53, 10117 Berlin

Vstup zdarma, potvrzení účasti na tel. 18 527 - 2648, fax 18 527 – 1871

 

Rok české kultury v Kleisthausu pod záštitou velvyslance České republiky je společným projektem Českého centra Berlín a Úřadu spolkového pověřence pro záležitosti postižených občanů.

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

8.6.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum, Kleisthaus


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala