Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.3.2009 0:00 - 0:00

Erotikon


Erotikon Gustava Machatého, česká avantgardní klasika, bude vyvrcholením série projekcí němých filmů s živým hudebním doprovodem, kterou připravilo ve spolupráci s Českým centrem Londýn Barbican Centre. Kvintet hudebníků pod vedením dirigenta Mario Klemense zahraje nově zkomponovanou hudbu Jana Klusáka. Stejnou kombinaci budou moci zažít i návstěvníci Pražského jara 25.května u příležitosti 100. výročí otevření kina Lucerna.


 

Erotikon

 

Přestože dílo režiséra Gustava Machatého patří ke klenotům světové kinematografie, ve Velké Británii ho na vlastní oči viděl málokdo. Filmoví fanoušci a odborníci Machatého znají především z encyklopedických hesel a odkazů na Extázi, film proslulý především díky záběrům s nahou Hedy Lamarr a následnému skandálu. Distribuce vlastního filmu byla však pod nátlakem cenzorů v Británii zakázána a vzhledem ke studené válce se toto dílo objevilo na plátnech kin jen výjimečně.

 

Projekce Erotikonu tak představí nejen samotný film, ale i Gustava Machatého, jednoho z nejlepších režisérů své doby. Filmový zážitek umocní hudba Jana Klusáka, kterou pod vedenim  dirigenta Maria Klemense  zahraje kvintet hudebníků.

 

Na housle bude hrát Antonín Pergler, na klarinet Vlastimil Mareš, Vladislav Kozderka na trubku,   Lumír Vaněk na fagot a Jaromír Klepáč doprovodí hráče na klavír. Ve stejném složení hudebníci doprovodí Erotikon i při projekci na Pražském jaru dne 25. května u příležitosti 100. výročí otevření biografu Lucerna.


 

Němý film a hudba v Barbican Centre

 

Barbican Centre hraje důležitou roli v popularizaci němého filmu v Británii. Jejich série nedělních odpoledních projekcí němých filmů s hudebním doprovodem má obrovskou sledovanost. Návštěvníci se rekrutují jak z fanoušků filmu, tak i hudby a celý projekt je navíc atraktivním zpestřením nedělního odpoledne i pro širokou veřejnost.

 

Nelze se tedy divit, že představení Erotikonu v kině pro 500 diváků je již téměř vyprodané. Kromě Erotikonu budou mít možnost diváci uvidět v této sérii také italský film Peklo (Inferno) Giuseppa de Liguora z roku 1911 na náměty Božské komedie, německý film Sex v řetězech (Geschlecht in Fesseln), Williama Dieterleho z roku 1928 či ruský thriller Benya Krik Vladimíra Vilnera z roku 1926 natočený podle povídky Isaaca Babela.

 

 

Organizátoři:

České centrum Londýn

Barbican Centre

Národní filmový archív

 

Podpořeno Francouzským institutem Praha a Museum Louvre.

 

Fotografie a informace:

Renata Clarková, České centrum Londýn

Telefon ČR: 234 668 318, clarkova@czechcentre.org.uk
www.czechcentre.org.uk


 

Informace: 020 7638 8891
www.barbican.org.uk

Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

29.3.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala