Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.5.2019 - 28.5.2019

Démanty noci - Ester Krumbachová: Nepoznaný génius Československé nové vlny

České centrum New York ve spolupráci s Film at Lincoln Center představí dílo české kostýmní výtvarnice, scénáristky a režisérky Ester Krumbachové.

 

Sobota, 25. května, 17:00 (lístky zde)
Úterý, 28. května, 18:30 (lístky zde)
Francesca Beale Theater v Lincoln Center

SPECIÁLNÍ NABÍDKA: Užijte si filmovou vzpomínku na Ester Krumbachovú s Film at Lincoln Center se slevou $3. Na webu filmlinc.org/krumbachova zvolte požadovaný čas promítáni a zadejte promo kód "Czech2019" do políčka vpravo nahoře.


DÉMANTY NOCI  
Kostýmní výtvarnice: Ester Krumbachová
Režie: Jan Němec, 1964, 64 min, Československo

Digitálně restaurovaná verze. 

Velkou cenu na MFF v Mannheimu-Heidelbergu získal v roce 1964 Jan Němec, jehož drama Démanty noci se tak stalo jedním z prvních mezinárodně oceněných snímků Československé nové vlny. Volná adaptace povídky ze stejnojmenné sbírky Arnošta Lustiga současně odstartovala oslnivou kariéru jednoho z nejoriginálnějších českých filmařů 60. let (jenž už podle jiné Lustigovy povídky, Sousta, natočil svůj krátký absolventský film na FAMU). Démanty noci nahlížejí válečné téma na svou dobu neobvyklým, intenzivně subjektivním pohledem. Příběh útěku dvou židovských mladíků z transportu smrti je naturalistickým zkoumáním pocitů ohrožení, zavržení a vykořeněnosti. Do zážitků zbědovaných utečenců v sudetském lese vstupují vzpomínky, sny a představy jednoho z nich, rozšiřující pole zkoumání zmučené lidské duše do sféry existenciálního dramatu. (Národní filmový archiv)

 

 

 

 

 

 

 

ESTER KRUMBACHOVÁ

I přestože byla Ester Krumbachová považována režisérkou Věrou Chytilovou za nejvýraznější osobnost Československé nové vlny, je její dílo často přehlíženo. Tato kostýmní výtvarnice, scénáristka a režisérka spolupracovala s takovými režiséry, jako byla Věra Chytilová (Sedmikrásky), Karel Kachyňa (Ucho), Jaromil Jireš (Valerie a týden divů) a Jan Němec (Démanty noci). Nedlouho poté, co natočila svůj režisérský debut Vražda Ing. Čerta s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Menšíkem, byla Ester Krumbachové spolu s dalšími umělci zakázána umělecká činnost. Letos v květnu si připomeneme jedinečný odkaz, který Krumbachová zanechala v české kinematografii, během dvaceti promítání těch nejdůležitějších filmů Nové vlny.

DALŠÍ FILMY V TÉTO SÉRII

Vražda Ing. Čerta

Sedmikrásky

Ovoce stromů rajských jíme

Všichni dobří rodáci

Valerie a týden divů

A pátý jezdec je Strach

Ucho

Ať žije republika

Kočár do Vídně

Místo konání:

Francesca Beale Theater, Lincoln Center

Datum:

Od: 25.5.2019
Do: 28.5.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala