Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.11.2014 20:00

Jan Němec si za Dějiny světla odnáší Cenu EU

Jan Němec, laureát Ceny Evropské unie za literaturu pro rok 2014, kterou získal za román Dějiny světla, přijede do Bruselu, aby se zde zúčastnil debaty a autorského čtení společně s několika dalšími výherci této prestižní literární ceny (Milen Ruskov z Bulharska, Marente de Moor z Nizozemí a Birgül Oguz z Turecka). Toto setkání se uskuteční dne 19. listopadu 2014 v literárním domě Passa Porta od 20:00 hodin při příležitosti předávání zmíněných Cen Evropské unie za literaturu. Debatu bude moderovat Peter Vermeersch. Celá akce je organizována ve spolupráci Českého centra v Bruselu a dalších evropských kulturních institutů se sídlem v Bruselu.

Za titulem Dějiny světla se skrývá příběh pokoušející se odpovědět na otázku, kdo to vlastně byl František Drtikol. "Dandy z hornického maloměsta, světově známý fotograf, jehož živnost krachovala, mistr aktů, co nikdy neměl štěstí na ženy, mystik a buddhista, který uvěřil v komunismus, muž mnoha vnějších rozporů a jejich vnitřní syntézy," vyjmenovává anotace jen několik tváří tohoto umělce. Kniha si získala obdiv čtenářů i kritiků hned po příchodu na pulty knihkupectví v říjnu minulého roku. Cena Evropské unie za literaturu není jedinou, kterou Jan Němec za toto dílo získal. Román získal také cenu Česká kniha 2014, byl nominován na cenu Magnesia Litera za prózu a na Cenu Josefa Škvoreckého.

Jan Němec je druhým výhercem Ceny EU, v roce 2011 ji získal Tomáš Zmeškal za svůj první román Milostný dopis klínovým písmem.

Passa Porta uvítá mimo Jana Němce i další oceněné autory - Marente de Moor z Nizozemí, Birgül Oguz z Turecka a Milen Ruskov z Bulharska.

S Janem Němcem a dalšími výherci z Albánie, Černé Hory, Islandu, Lichtnštejnska, Lotyšska, Malty, Nizozemí, Řecka, Srbska, Turecka a Velké Británie se můžete setkat na oficiálním předávání cen 18. listopadu od 19:30 hodin v Concert Noble v Bruselu.

 

 

Literární cena EU v Passa Porta

Kdy: 19. listopadu 2014 od 20:00 hodin
Kde: Passa Porta - Maison internationale des littératures, rue Antoine Dansaert 46, 1000 Brusel

Rezervace doporučená:

kontaktní osoba Barbora Ruláková

 

Literární cena EU v Concert Noble

Kdy: 18. listopadu 2014 od 19:30 hodin
Kde: Concert Noble - 82-84 rue d'Arlon, B - 1040 Brusel 

 

        

Místo konání:

Passa Porta

Datum:

19.11.2014 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala