Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.3.2014 19:00

Europa Talk: Giorgio Agamben a „Latinské impérium jako srdce Evropy“

Panelová diskuse s Davidem Engelsem, profesorem římských dějin v Bruselu, Silvií Mazzini, kulturoložkou na Humboldtově univerzitě v Berlíně a Gustavem Seibtem ze Süddeutsche Zeitung. Moderování: Andreas Isenschmid, Neue Zürcher Zeitung. Čte: Frank Arnold.

Italský filozof Giorgio Agamben způsobil svým článkem, který vyšel v březnu 2013 v tiskovinách La Repubblica a Libération, mezi fejetony Evropy poprask. Agamben v něm vychází z memoranda rusko-francouzského filozofa Alexandre Kojève, vytvořeného roku 1945 pro generála de Gaulla, a oproti „německé převaze“ v Evropě staví „latinské impérium“, čímž vyvolal celoevropskou diskusi. V Německu se na zpracování pozadí Agambenových tezí podíleli Süddeutsche Zeitung a FAZ. Ve středu této první debaty řady Europa Talks je beztak již legendární rozhovor Dirka Schümera s profesorem Agambenem ve FAZ 24. května 2013 pod provokativním názvem „Nekonečná krize je mocenský instrument“.

Výhled ve věcech Europa Talks: při druhé panelové diskusi, plánované na 10. července, půjde o teze Nialla Fergusona, který kriticky prozkoumává přední postavení Evropy vůči jiným civilizacím v uplynulých 500 letech. Při třetí akci, pravděpodobně 15. října, si přiblížíme názory Timothy Gartona Ashe k „the New German Question“.

Rádi bychom Vás co nejsrdečněji pozvali na zahájení rozhovorů Europa Talks včetně následné recepce a prosíme, abyste se přihlásili do 13. března na adrese eunic@eunic-berlin.eu.

Řada diskusí pořádaná EUNIC Berlin a Robert Bosch Stiftung.

Místo konání:

Robert Bosch Stiftung, Repräsentanz Berlin, Französische Str. 32, 10117 Berlin

Datum:

20.3.2014 19:00

Organizátor:

Eine Veranstaltungsreihe von EUNIC Berlin und der Robert Bosch Stiftung.


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala