Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.4.2011

NOC EVROPSKÉ LITERATURY

Pražská inspirace na Dunaji: V sobotu 16. dubna startuje na 12 místech kolem velké okružní třídy (a ve vozech tramvaje 4 a 6) v Budapešti maraton scénického čtení z 15 evropských literatur v podání členů souboru divadla TÁP. Akci budapešťského sdružení EUNIC podpořila delegace Evropské komise. V klubu Fogas Ház zazní ukázky z románu Jana Nováka Zatím dobrý.

 

 Z iniciativy Českého centra startuje maratón scénického čtení podle pražského scénáře letos poprvé i v Budapešti. V sobotu 16. dubna, na závěr tradičního jarního mezinárodního knižního veletrhu a v rámci nového literárního festivalu MARGO, zazní ve 14 lokalitách ukázky z 15 národních literatur. Jednotlivé literární zastávky spojuje tramvajová linka č. 6 a herecký soubor alternativního divadla TÁP, jehož členové čtení nastudovali. Trasa noční pouti evropskými literaturami končí po česku (v hospodě), leč nešvejkovsky  - ukázkami z románového příběhu bratří Mašínů z knihy Jana Nováka Zatím dobrý, která se nedávno dočkala maďarského vydání.  Společný program 14 členských institutů budapešťského sdružení EUNIC (plus velvyslanectví Švýcarska) podpořila delegace Evropské komise jako jednu z top akcí maďarského předsednictví v Radě EU.

Místem čtení z české a polské literatury je „Fogas Ház„ ryzí alternativní klub typu „ruin pub“, jenž dostal své jméno po zubní laboratoři, která kdysi v domě bývala. Nachází se v sedmém budapešťském obvodu v sousedství populární „Szimpla Kert“, v jádru někdejší židovské čtvrti, která dnes přitahuje urbánní mládež atmosférou berlínského Kreuzbergu. 

JAN NOVÁK:  ZATÍM DOBRÝ

V maďarštině  (překlad Márton Beke) vydalo v roce 2010 nakladatelství Kalligram.

Autor je do Budapešti pozván jako čestný host mezinárodního knižního festivalu a bude čtení v rámci Noci literatury osobně přítomen.

V téže lokalitě bude polsko-maďarský autor KRZYSZTOF VARGA číst ze své knihy NAGROBEK Z LASTRYKO (vyd. Czarne, 2007)

(V maďarském překladu Lajose Pálfalviho "Műmárvány síremlék", Európa Könyvkiadó 2011)  

 

 

 

europaiirodalomejszakaja.blog.hu

Místo konání:

Budapest, különböző helyszínek

Datum:

16.4.2011

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala