Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.11.2020 - 27.11.2020

Evropský literární festival 2020 - A new world, new beginnings

Českým hostem letošního Evropského literárního festivalu, který se v Tokiu koná od 20. do 27. 11., je autorka románu „Probudím se na Šibuji“ spisovatelka, překladatelka a ilustrátorka Anna Cima.

 

Cílem Evropského literárního festivalu je podpořit v Japonsku zájem o současnou evropskou literaturu a tím zpopularizovat překlady evropských děl u čtenářů, překladatelů a nakladatelů.

České centrum Tokio se podílí na organizaci Evropského literárního festivalu od roku 2017. Realizaci letošního ročníku zkomplikovala především pandemie viru Covid-19, kvůli které je pro velkou část evropských spisovatelů nemožné do Japonska přicestovat a fyzicky se festivalu zúčastnit. ELF2020 s poditutelm A new world, new beginnings tedy proběhne hybridní formou – část programu se uskuteční online a část za dodržení proti-pandemických opatření offline.

Stejně jako v předchozích letech, i letos je festival pořádán zastoupením EU v Japonsku ve spolupráci s velvyslanectvími a kulturními institucemi členských států. Autoři z České republiky, Finska, Německa, Polska, Slovenska, Irska a dalších členských zemí EU budou společně s japonskými spisovateli, literárními kritiky a překladateli diskutovat nejen o své tvorbě, ale i o aktuálních kulturních a společenských výzvách.

Českou republiku bude na festivalu zastupovat spisovatelka Anna Cima, která dlouhodobě působí v Tokiu. V rámci festivalového programu se 22. 11. zúčastní online diskuzního panelu EUNIC Japan s názvem Stranger Than Fiction, kde se společně s autory z Německa, Irska a Maďarska zamyslí nad neobvyklou situací, ve které se náš svět momentálně nachází. Diskuzi moderuje významný japonský spisovatel Keiichiro Hirano.

Foto: Jana Benešová

Anna Cima na festivalu vystoupí také poslední den, 27. 11., s prezentací svého románu Probudím se na Šibuji, jehož japonské vydání se momentálně připravuje. Doprovodí ji dva japonští překladatelé, Kenichi Abe a Teruhiko Sudō. Vzhledem k tomu, že Anna Cima momentálně žije v Tokiu, tak se tato akce uskuteční fyzicky v budově Europa House a bude zároveň streamována online.

Nově je součástí 4. ročníku Evropského literního festivalu také speciální webová stránka, kde japonští čtenáři najdou povídkovou tvorbu patnácti vybraných evropských autorů. České centrum zde prezentuje povídku Biancy Bellové „Věrná Emi a palindrom psaný v odloučení“ jež vznikla v rámci síťového projektu Českých center Korona povídky. Překlad této povídky připravil opět bohemista Kenichi Abe, který již v roce 2019 pro nakladatelství Kawade Shobo Shinsha přeložil román Biancy Bellové Jezero.

Více informací o programu Evropského literárního festivalu se dozvíte na oficiálních stránkách projektu

22. 11. od 19:30 – ONLINE: diskuzní panel Stranger Than Fiction (organizuje EUNIC Japan)
  • Terezia Mora (Německo)
  • Anna Cima (Česká republika)
  • Dragomán György (Maďarsko)
  • Jan Carson (Irsko)
  • moderátor: Keiichiro Hirano
27. 11. od 18:45 – prezentace románu Anny Cimy Probudím se na Šibuji
  • spisovatelka Anna Cima a překladatelé Kenichi Abe a Teruhiko Sudo
  • akce se bude streamovat online
  • prezentace bude probíhat v japonštině
  • místo: Europa House (Delegation of the European Union to Japan, 4-chōme-6-28 Minamiazabu, Minato City, Tokyo 106-0047)

Vstupné je zdarma, avšak zájemci se musí rezervovat předem na https://eulitfest.jp/

Anna Cima (1991) je česká spisovatelka, překladatelka a ilustrátorka. Vystudovala japonská studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Její literární debut Probudím se na Šibuji získal v roce 2019 ocenění Magnesia Litera pro objev roku, Cenu Jiřího Ortena a Cenu Česká kniha. V současné době žije v Japonsku.

 

 

Místo konání:

Online

Datum:

Od: 20.11.2020
Do: 27.11.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala