Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.10.2019 - 20.12.2019

Výstava: Karen LaMonte: Embodied Beauty

Karen LaMonte prostřednictvím svých soch zkoumá způsoby, jakými oděv definuje kulturní identitu a slouží ve společnosti jako naše „kůže.“ Tato výstava v sobě spojuje dvě ze sérií jejích děl, Floating World a Nocturnes, jejichž prostřednictvím zkoumá ideály krásy v různých kulturních kontextech.

28. říjen - 20. prosinec 2019
Gerald Peters Gallery

LaMonte vytvořila kimonové siluety ze zrezlého železa, bronzu, keramiky a skla za použití figurín v životní velikosti, které sestavila s pomocí biometrických dat získaných od japonských žen. Tyto sochy naznačují nepřítomnou nositelku a je v nich uplatňováno stejné formální zacházení s tělem, jako v autorčiných předešlých dílech. Přesto s nimi však vyobrazení krásy ztělesněné těmito sochami kontrastuje. LaMonte zakomponovala tradiční vycpávky a vázání kimona, které zakrývají postavu pod ním a každý ohyb rukávu a mašle vyjadřují některý z aspektů identity nositelky v kontextu její komunity. Vypráví tak o ikonografii krásy odlišné od západních představ.

LaMonte se po Floating World navrátila k zaměření na západní odívání, tentokrát skrze pohled „Noci“ jakožto konceptu a metafory. Vzdává hold atmosférickým ztvárněním noci malíři, jako byl například James Abbott McNeil Whistler a nokturnovým kompozicím Frederica Chopina a Johna Fielda. LaMonte přichází se sochami ženských postav v životní velikosti, z nichž některé jsou stojící a některé ležící a všechny jsou oděny do večerních šatů, které sama navrhla a ušila. Tato díla z bílého bronzu, zrezlého železa a odstínů modrého skla evokují stmívání a hlubokou noc a s nimi související společenské chování a pocity, které si s nocí spojujeme.

Pro více informací navštivte následující odkaz ZDE

 

Místo konání:

Gerald Peters Gallery, 24 East 78th Street New York, New York 10075

Datum:

Od: 28.10.2019
Do: 20.12.2019

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala