Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.2.2019 - 30.3.2019

Eyelids Mirrored Within: Co vidíme, když spíme?

Výstava nejnovějších výtvorů českých a maďarských umělců zkoumá sny jako prostor pro vyjádření vzdoru a nabití svobody. Jako protest proti pozdně kapitalistické společnosti. Jako touhu po jiném světě, který si vysoce cení spánku a odpočinku.

Revolucionář sní stejně jako kdokoli jiný. Občas se zabývá jen sám sebou.“

Představte si, jakou neobyčejnou moc musí mít děje odehrávající se za zavřenými víčky. Mohou vytvářet nové struktury, živnou půdu pro vzdor či dokonce celé revoluce. V dnešní, nedostatkem spánku zmítané společnosti, je spát téměř činem odboje. Spánek je zásadním přerušením naší ustavičné produkce a konzumace, je naší „online pasivitou“. Zavření očí není ovšem jen únikem od reality, úmyslným či neúmyslným „oslepením“. Může vzbuzovat nové potřeby, nové netušené síly. Namísto stavu nevědomí, nečinnosti či nepoužitelnosti, je sen prostorem, kde přejímáme kontrolu, kde se svobodně rozhodujeme a pouštíme se do akce. Výstava Eyelids Mirrored Within se snaží objevit skrytou sílu tohoto dalšího rozměru naší reality a časoprostorových vrstev, které leží pod povrchem bdění.

Zvuková instalace Romana Štětiny zkoumá hranice mezi instinktivním a vědomě řízeným zvukem a drobnými rozdíly mezi dechem a hlasem.

A Dream on Lucids od umělecké dvojice Randomroutines zkoumá způsoby, jakými lze převzít sen do vlastních rukou. Nejen že jsme si během bdělého snění velmi dobře vědomi toho, že spíme, ale rovněž jsme schopni v konkrétních situacích učinit vědomá rozhodnutí.

Video The Labour of the Eye Zbyňka Baladrána a Barbory Kleinhamplové se točí okolo zmateného zaměstnance korporátní firmy, který není schopen se osvobodit ze sevření pracovních hodin, koloběhu povinností a zdí své kanceláře.

Video s názvem The Sleepers´ Manifesto od Barbory Kleinhamplové a Terezy Stejkalové je protestem proti útoku pozdně kapitalistické společnosti na náš spánek. Útoku na náš volný čas, který vyžaduje nepřetržitou pozornost. Protestující sní o světě, kde spánek není opovrhovaná, podezřelá ani podvratná činnost, nýbrž je cennější než bdění.

----------------------------------------------------

Vernisáž: Úterý 26. února 2019, 19:00 – 21:00
Výstava probíhá od 27. února do 30. března 2019
Galerie Tenderpixel, 8 Cecil Ct, London WC2N 4HE

----------------------------------------------------

Umělci: Zbyněk Baladrán, Barbora Kleinhamplová, Krisztián KristófRandomroutines (Tamás Kaszás, Krisztián Kristóf) a Tereza Stejskalová 

Kurátor: Borbála Szalai

 

Více informací na webu galerie:
http://tenderpixel.com/


Ilustrační foto: Foto z filmu Sleepers’ Manifesto, 2014 (11’) od Barbory Kleinhamplové a Terezy Stejskalové (Foto: Filip Singer, Účastníci protestu na Ukrajině; European Pressphoto agency)

 

 

 

 

Místo konání:

Tenderpixel, 8 Cecil Ct, London WC2N 4HE

Datum:

Od: 26.2.2019
Do: 30.3.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala