Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.9.2020 - 4.10.2020

Febiofest 2020

Bratislava v září na 5 dní znovu ožije filmem! Během týdne od 30. 9. do 4. 10. 2020 promítnou v bratislavských kinech filmové novinky oceněné na prestižních zahraničních festivalech. Ve smyslu letošního podtitulu "Zaostřeno na dobrý film a lepšie časy" festival nabídne bohatý a rozmanitý program. Uvidíte nejnovější filmy z Cannes a také oscarové kandidáty, jako například krátkometrážní animovaný film Dcera od Darii Kashcheevové.

Alchymická pec

Réžie: Adam Oľha, Jan Daňhel

2020 117 min

Kategórie: dokumentárny

Jan Švankmajer je filmový tvůrce a výtvarník, který je pojmem nejen v zemích bývalého Československa, ale na celém světě. Film je výjimečným portrétem tohoto originálního umělce a zároveň dokumentuje život a proces tvorby ve společnosti Athanor (což je název renesanční Alchymická pece), kde Švankmajerove filmové díla od počátku devadesátých let výhradně vznikají. Proto je hlavních postav více, mezi nimi i producent Jaromír Kallista, pro svou praktičnost neocenitelný spolupracovník Tomáš Kalous a další. Film svým způsobem bilancuje jejich dosavadní tvorbu; nemá však být shrnujícím dokumentem, ale v první řadě živým situačním filmem. Dvojice mladých režisérů měla výjimečnou příležitost vstoupit do "Alchymická dílny" společnosti Athanor a podílet se na vytvoření - jak ho tvůrce sám označuje - posledního Švankmajerovho filmu Hmyz.


 

Přes palubu!

Réžia: Filip Pošivač, Barbora Valecká

2019CZ, SK12 min

Kategória: animovaný

Krátký němý animovaný pilotní film připravované série pro děti se pohrává s biblickým příběhem o arše, v níž měl Noe shromáždit páry některých zvířat, aby je zachránil před jistým vyhynutím, no tvůrci zde přidávají drobný bonus - zvířecí pár, který by Noe určitě zachránit nechtěl. Tvoří ho zpomalený chameleón a překvapivě rychlý a hbitý kiwi.


 

Dcera

Režie: Daria Kashcheeva 

2019 CZ15 min

Kategorie: animovaný

V nemocničním pokoji si Dcera vybaví okamžik z dětství, kdy se jako malá holka potřebovala podělit s otcem o svůj zážitek se zraněným ptáčetem. Okamžik nepochopení a nedorozumění i ztracené objetí v ní rezonují dlouhá léta a doléhají až sem, do nemocničního pokoje. Do okamžiku, kdy se v pokoji rozbije okenní sklo při nárazu malého ptáčka.


 

Extase

Režie: Gustav Machatý 

1932 CZ 90 min

Extase Gustava Machatého z roku 1932 patří mezi nejvýznamnější česká filmová díla 30. let. Jednu ze stěžejních rolí v něm ztvárnila tehdy začínající herečka Hedi Kiesler, která se později stala hollywoodskou hvězdou pod jménem Hedi Lamarr. Machatý filmem Extase navázal na svá předchozí díla Erotikon (1929) a Ze soboty na neděli (1931) o erotických touhách a mileneckých vztazích. Na jednoduchém příběhu, ve kterém zklamaná novomanželka, velkostatkářská dcera Eva prožije první milostné vzplanutí ne se svým postarším manželem Emilem, ale s mladým stavebním inženýrem Adamem, rozehrál Machatý za pomoci kameramana Jana Stallicha extravagantní obrazovou oslavu vášně a lidské práce, plnou symbolů a metafor.


 

Hra

Režie: Lun Sevnik

2019 CZ 22 min

Boris a Hugo, šestnáctiletí kamarádi, jsou u Huga doma. Koupili si zbraň. V internetovém livestream oznámí, že v průběhu nejbližší hodiny spáchají sebevraždu. Boris je o svém rozhodnutí přesvědčen, naopak Hugo má stále pochybnosti. Sadismus, homoerotika a destruktivní tendence dostávají v závěrečných momentech jejich životů volný průchod.


 

Hranice

Režie: Damián Vondrášek 

2020 CZ 29 min

Neplnoletý chlapec uteče při zatýkání ilegálních imigrantů na české hranici. Velitel sa pokouší vyřešit situaci podle pravidel, no ta jsou v protikladu s hlasem jeho svědomí.


 

Jiří Trnka: Nalezený přítel

Režie: Joël Farges 

2019 CZ, FR 80 min

Dokumentární film o Jiřím Trnkovi (1912 - 1969), jednom z největších a nejvšestrannějších českých umělců 20. století, kterému se podařilo významně ovlivnit umělecké dění ve světovém měřítku. Osou filmu je pátrání francouzského režiséra Joel Farges po osudu autora filmů jeho dětství, které viděl ve Francii jako malý v dělnickém kině, kde se promítala východoevropská animace. Při cestách do Československa se v pozdějších letech seznámil s Terezou Brdečkovou a společně se snaží najít odpověď na otázku, kdo byl Jiří Trnka. Věnují se jeho nelehkým začátkem, ovlivněným českou loutkařskou tradicí, i téměř osudově náhodnému pozvání, aby vedl studio animovaného filmu. Sledují jeho cestu za světovým úspěchem v temných 50. letech až po jeho konflikt s komunistickým režimem na sklonku života.


 

Karel, já a ty

Réžie: Bohdan Karásek

2019 CZ 111 min

Kategórie: hraný

Úvaha o stálosti vztahů, o možnosti vybrat si jednoho partnera na život, respektive o obecné životní situaci člověka kolem třicítky ze ženského iz mužského pohledu tady a teď. Konkrétním půdorysem této úvahy je manželství Karla a Sase, které se ocitlo na mrtvém bodě, takže Saša se načas odstěhuje z domu. Nachází chvilkový azyl u Dušana, starého známého, který dvojici kdysi hrál na svatbě. Film ubíhá ve volném sledu setkání, rozhovorů a drobných epizod, kterými obě ústřední postavy - občas vzájemně, občas každá zvlášť - zkoumají těžko uchopitelnou téma partnerských vztahů a osvětlují ji z opačných perspektiv. Debut Bohdana Karáska se označuje jako první český mumblecore. Sám režisér si v něm (pod pseudonymem Miroslav Faderholz) zahrál postavu Dušana: "Pokoušel jsem se hrát jako Ivan Trojan, kdyby byl přirozený."


 

Mlsné medvědí příběhy v kinech

Režie: Alexandra Májová, Kateřina Karhánková 

2020CZ 45 min

Jeden je velký a druhý malý. Ten velký, to je Nedvěd a ten malý se jmenuje Miška. Jsou to medvědi a jsou stále hladoví. Spolu podnikají ta nejbláznivější dobrodružství, aby si naplnili věčně hladová bříška. V povídkovém filmu Mlsné medvědi příběhy řeší zvlášť naléhavé záležitosti. Uvidíte, jak se tito zábavní chlupáči seznámili, jak spolu vaří nebo ochutnávají lanýže, jak v létě slaví Vánoce, neboť ty skutečné každou zimu prospí, i jak se udobřit po medvědí hádce. Dokonce je čeká obrovská hostina, kam dorazí medvědi z celého světa. Příběhy plné vtipu, dobrodružství a ponaučení ocení tak nejmenší diváci, jakož i jejich starší sourozenci a rodiče. Takže hurá na medvědy!


 

Morava, krásná zem III

Réžie: Petr Šprincl

2019 CZ 68 min

Kategórie: experimentálny

Poslední díl trilogie reflektující historii, identitu a kulturu Moravy jako autonomní enklávy Svého druhu. Ivana Slabáková, zpěvačka legendární kapely Moravanka, ohlašuje nález historické senzace - mikulčického rukopisu, který odhaluje historický význam kultury Velkomoravské říše. Tento rukopis je parodicky vyfabulovaný Padělek, který má dokázat velikost literární kultury Velké Moravy. Slabáková kolem sobě soustředit osobnosti moravského kulturního života, aby s nimi nalezen text (který se nápadně podobá Marys Bratři Mrštík) zinscenovala do divadelní podoby jako Velkomoravské drama Pád Argema ... klícová tématem TÉTO uzavřela série je průzkum kořenů moravského nacionalismu. Na vše se však dívá ve značné nadsázce.


 

Plavání pro pokročilé

Režie: Šimon Štefanides 

2019 CZ 14 min

Mladá matka smí svého syna vídat jen zřídka, a to v doprovodu sociálního pracovníka. Během jednoho ze setkání, tentokrát v bazénu, se opět snaží se synem, který se jí za roky odloučení vzdálil, sblížit. Když už se zdá, že se jí chlapcovu náklonnost daří získat, neodvratně ji dohánějí vzpomínky na selhání, které vedlo k jejich násilnému oddělení.


 

V Kyjevě se nestřílí

Režie: Jakub Šedý 

2020 CZ 30 min

Od začátku války v roce 2014 trpí sociální služby na Ukrajině nedostatkem peněz. Sociální pracovníky zde velmi často suplují dobrovolníci a neziskové či církevní organizace. Pomocnou ruku lidé nacházejí na překvapivých místech: v pizzerii, v křesťanské protidrogové léčebně, v pravicovém nacionalistickém hnutí či v útulku pro psy. Film je sérií setkání s probouzející se ukrajinskou občanskou společností.


 

Žaby bez jazyka

Réžie: Mira Fornay

2019 CZ, SK 116 min

Kategórie: hraný

Ostrý a nekompromisní pohled na domácí násilí. - Jeden den ze života Jaroslava K., který pracuje jako řidič sanitky. Jaroslav K. je hezký muž, zdánlivě dobrosrdečný a jemný syn, manžel a otec. Ve skutečnosti je posedlý sexem a vařením a chorobně žárlí na svou manželku Blanku, kterou terorizuje v jejich velkém domě v malém městě. Obává se, že žena ho jednoho dne opustí a vezme s sebou i jejich tři děti. Neváhá použít vůči druhým násilí, zradu a teror, což v konečném důsledku vede k rodinné tragédii a nakonec se to obrátí proti němu. Na své metaforické cestě, která je strukturována jako počítačová hra, bude muset svést boj se svými nejtemnějšími stránkami a démony a obětovat více, než by kdokoli z diváků předpokládal.

 

 

Víc informací: febiofest.sk

Foto (C) febiofest

 

 

 

 

 Místo konání:

Bratislava

Datum:

Od: 30.9.2020
Do: 4.10.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem