Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.12.2015 19:00

Academie Film Olomouc v Bruselu - „Cesta k jadernému štěpení: Příběh o Lise Meitnerové a Otto Hahnovi"

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) se podle počtu akreditovaných diváků řadí mezi největší kinematografické přehlídky v České republice. Již od roku 1966 ho pořádá Univerzita Palackého. Projekce se bude konat 1. prosince od 19h v prostorech Stálého zastoupení ČR při EU a bude uvedena panelovou diskuzí na téma "Mladí vědečtí pracovníci a získávání mezinárodních zkušeností v oblasti výzkumu".

Stálé zastoupení ČR při Evropské unii, České centrum Brusel a Zastoupení Olomouckého kraje v Bruselu ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, Olomouckým krajem a CZELO si Vás dovolují pozvat na promítání filmu „Cesta k jadernému štěpení: Příběh o Lise Meitnerové a Otto Hahnovi“, který byl uveden na mezinárodním festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO).

O filmu:

 Americký dokument z roku 2006 Příběh o životě a bouřlivé době Lise Meitnerové a Otta Hahna, dvou výjimečných vědců, jejichž pozoruhodná spolupráce vyvrcholila objevem jaderného štěpení, dělení atomu, které změnilo budoucnost. Pořad sleduje vývoj jaderné vědy v první polovině dvacátého století, raný boj Meitnerové o vzdělání a její snahu prosadit se ve světě fyziky ovládané muži, Hahnův počáteční výzkum a nezávislé objevy, objevnou spolupráci obou vědců, rasové potírání a politický útlak, jejichž výsledkem bylo neuznání Meitnerové jako spoluobjevitelky a udělení Nobelovy ceny pouze Hahnovi.“ (oficiální text distributora)

Film „Cesta k jadernému štěpení: Příběh o Lise Meitnerové a Otto Hahnovi“ byl uveden na festivalu Academie Film Olomouc v roce 2011 v sekci Ženy a věda.

Večer zahájí debata na téma „Mladí vědečtí pracovníci a získávání mezinárodních zkušeností v oblasti výzkumu“ za účasti J. E. Jakuba Dürra (zástupce stálého představitele ČR při EU), prof. Sierda Cloetingha (viceprezident Evropské rady pro výzkum), Zuzany Holubcové (odborná pracovnice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně) a Kateřiny Falk (vedoucí vědecká pracovnice Oddělení experimentálních programů Beamlines).

O festivalu:

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) se podle počtu akreditovaných diváků řadí mezi největší kinematografické přehlídky v České republice. Již od roku 1966 ho pořádá Univerzita Palackého. Odehrává se v jádru podmanivé moravské metropole, která je historicky ceněným klenotem i energickým studentským prostředím. AFO se právě v olomouckých kulisách soustředí na progresivní komunikaci a popularizaci vědy. Každoročně představuje ty nejlepší současné vědecké snímky prestižních světových produkcí, které osobně uvádějí renomované ikony české i zahraniční vědy či zástupci filmového a televizního průmyslu.(www.afo.cz)  

Kdy: 1. 12. 2015 od 19:00

Kde: Stálé zastoupení ČR při EU, Rue Caroly 15, 1000 Brusel

RSVP: vodehnalova@ok4eu.cz

Místo konání:

Permanent Representation of the Czech Republic to the EU

Datum:

1.12.2015 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala