Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.10.2019 - 25.10.2019

Festival Astorka

Pravidelně na podzim divadlo Astorka Korzo 90 přináší kvalitní evropská divadla, která se aktuálně vyjadřují k problémům dneška. Tento rok se zamyslí nad lidským jednáním v dobách totality a po jejím pádu, nad směřováním našich společností v nové demokracii po roce 1989. Pozvání na 1. ročník festivalu přijali tato česká divadla: Dejvické divadlo a Divadlo v Dlouhé z Prahy. Hlavní program provázejí koncerty, výstavy a diskuse.

 

 

Dejvické divadlo: Zimní pohádka / 23.10.  19.00 hod 

režie: Ondrej Spišák

„Zimná rozprávka je zvláštna, čarovná hra. Je jednou z posledných Shakespearových hier a pôsobí, akoby Shakespeare do nej vpísal celú svoju životnú skúsenosť. Je to brúsený krištáľ. Pozriete cez a svet sa vám rozkúskuje na množstvo útržkov. V jednom útržku vidíte lásku a hneď za ňou nenávisť. V ďalšom vypočítavosť, hlúposť, všetky odtiene egoizmu a za nimi, ako v rozprávke, dobré srdce. Za narodením vidno smrť, za šťastím smútok, za prízemnosťou poéziu. Je to svet, kde nič ne je tým, čím sa zdá, a ani postavy z príbehu často nevedia, kým v skutočnosti sú. Deti sa rady pozerajú na svet cez sklenenú črepinu a ja začínam chápať prečo. Bizarný, rozkúskovaný obraz sveta je zaujímavejší a pravdivejší ako celistvá realita. Lebo každá realita je aj tak poskladaná z malých čiastočiek.“ /Ondrej Spišák/

 

 

Divadlo v Dlouhé: Dopisy Olze / 25.10. 19.00 hod.

režie: SKUTR

První scénické uvedení dopisů Václava Havla z vězení z let 1979 - 1983 v předvečer kulatého výročí Sametové revoluce a jako připomenutí člověka, který vstoupil nejen do světových dějin, ale i do našich životů a srdcí.
Inscenace Dopisy Olze naváže volně na inscenaci Sen v červeném domě, která se inspirovala tvorbou T. S. Eliota a Samuela Becketta. Václav Havel je logickým pokračovatelem těchto velikánů světové literatury jako spisovatel, filozof i dramatik.
Divadelně – pohybovo – hudební tvar asociativního rozvíjení textu dopisů o vnitřním světě člověka uprostřed životní zkoušky v malém prostoru vězení s nikdy nekončící přítomností dalších spoluvězňů a reflexe našeho vztahu k fenoménu Václava Havla naváže na podobnou tradici některých poetických projektů Divadla v Dlouhé.

 

zdroj: divadlovdlouhe.czdejvickedivadlo.cz

foto (C) Divadlo v Dlouhé, Dejvické divadlo 

 

Místo konání:

Bratislava, Divadlo Astorka Korzo´90, Námestie SNP 33

Datum:

Od: 20.10.2019
Do: 25.10.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala