Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2019 15:00 - 28.9.2019 18:00

Festival divadlo Na skok do Prahy

Na skok do Prahy 2019, druhý ročník festivalu českého divadla ve Francii.

První festival českého divadla ve Francii Na skok do Prahy si klade za hlavní cíl prezentaci českého divadla a dramatu a jeho zpřístupňování nejen divákům, ale i francouzským institucím a profesionálům z oblasti kultury a umění. Zároveň navazuje na už zavedený festival francouzského divadla v Česku Sněz tu žábu a stává se tak druhým pilířem mostu mezi českým a francouzským nejen divadelním prostředím. Druhý ročník festivalu Na skok do Prahy se uskuteční v Arcueil a Paříži od 26. do 29. září 2019.

Festival Na skok do Prahy probíhá především díky podpoře uměleckého prostoru Anis Gras. Právě jeho ředitelka Catherine Leconte letos propojí oba festivaly, když v Praze na Sněz tu žábu povede workshop o vedení otevřené kulturní instituce.

Festival Na skok do Prahy úzce spolupracuje s Českým centrem v Paříži, agenturou Dilia, Institutem umění – Divadelním ústavem a od letošního ročníku i městem Arcueil, zároveň organizátoři zakládají první komisi pro výběr českých textů určených k překladu do francouzštiny v rámci mezinárodní organizace Eurodram.

Cenné jsou ale i umělecké spolupráce, navázané především s festivalem českého filmu Czech IN, s divadlem Théâtre Ouvert a s francouzskými divadelními soubory cie MA-HU a collectif Pris dans les phares. První ročník festivalu vzbudil ohlas i u dalších kulturních institucí, v jednání je uvedení hry Panenka z porcelánu Magdaleny Frydrych Gregorové v Radiu France, performance Malá úvaha o manipulaci, kterou pro první ročník festivalu připravil český režisér Jakub Maksymov ve spolupráci s francouzským hercem Mathieu Huotem by se mohla objevit v programu divadelního prostoru Jean Vilar ve městě Arcueil.

Druhý ročník festivalu Na skok do Prahy chce ještě více rozšířit prezentace českého divadla a plánuje přivézt do Francie dvě české inscenace: oceňovanou inscenaci Deník zloděje divadelní společnosti Masopust a zároveň jednáme i o inscenaci Požitkářirealizovanou v Divadle Na Zábradlí. V rámci dvou rezidencí vznikne jeden divadelní a jeden výtvarný projekt, z otevřené dramatické výzvy pak bylo vybráno pět dramatických textů českých autorů, které budou představeny ve scénických skicách francouzskými režiséry a herci.

Vedle představování českého dramatu ve Francii se Na skok do Prahy snaží podporovat oboustranné umělecké kontakty. Stejně jako jezdí vybraní francouzští autoři do Česka na Sněz tu žábu, čeští dramatici se zúčastní celého festivalu a kromě diskuzí za přítomnosti francouzských divadelních institucí (jakou jsou agentura SACD nebo Théâtre Ouvert) absolvují i ateliér česko-francouzského psaní v tandemu CZ/FR DRAMA.

Doprovodný program budou tvořit koncerty českých kapel či promítání filmů ve spolupráci s festivalem českého filmu CZECH IN, diváci se mohou těšit i na ochutnávku typické české kuchyně.

Vybraní čeští autoři a jejich texty:

Ondřej Novotný: To léto
Daniel Vonášek: 
V kleci
Markéta Bidlasová: 
Starý holky
Tomáš Vůjtek: 
Výmlat
Barbora Hančilová: 
Trollové mezi námi


Jako výtvarníci vybraní v otevřené výzvě přijedou do Arcueil Alžběta Kočvarová a Pavel Matoušek, kteří v Anis Gras vystaví svůj projekt Chlapi v zahradě a zároveň v rámci rezidence budou pokračovat na jeho francouzsko-českém pokračování.

 

 

Místo konání:

Anis Gras - 55 Avenue Laplace 944110, Arcueil

Datum:

Od: 26.9.2019 15:00
Do: 28.9.2019 18:00

Organizátor:


Připomenutí akce

dní předem