Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.11.2013

EDGE

Mezinárodní taneční projekt Petry Tejnorové, který se představil v únoru 2013 v pražském Národním divadle, zavítá v listopadu do Budapešti.


 

Petra Tejnorová a kol.: EDGE

Je poslední slovo před smrtí opravdu poslední?
Ján Sedal

http://www.youtube.com/watch?v=Ggr_MITNP3o


Mezinárodní autorská inscenace Edge je sondou do života lidí starších 50 let. V hlavních rolích se tak ocitají „odborníci všedního dne“ - oldageři se svými názory a zkušenostmi, kteří v různých rolích působili v divadelním a tanečním prostředí. Scénář vychází z promluv či textů samotných oldagerů .

Edge nahlíží do niterného světa oldagerů s jejich minulostí a vizemi budoucnosti, které jsou divadelně zhmotněny s pomocí autentických materiálů, pohybem, filmových dokumentů a dotáček. Edge symbolizuje období přerodu mezi aktivním životem a zdánlivě pasivním stářím. Edge otevírá okruh tabuizovaných témat spojených se stárnutím, proměnou sexuality a vnímání vlastního těla či samoty.

 

Režie: Petra Tejnorová, dramaturgie: Lukáš Jiřička, námět a choreografie: Lucia Kašiarová, scénografie a kostýmy: Adriana Černá, hudba: Tomáš Vtípil, videotechnická spolupráce: Jaroslav Hrdlička,

účinkují: Ján Sedal /CZ/, Krzysztof Raczkowski /DE-PL/, Beatrice Cordua /DE/, Ildikó Móger /HU/, Mária Zagátová /SK/, Martin Bálik /SK/, Alois Bílek /CZ/, Produkce: ALT@RT o.s.

Partneři projektu: Stanica Žilina-Záriečie, L1 association, Brott Fabrik Bonn, Nová scéna ND

Projekt podpořili: Město Praha, Česko-německý fond budoucnosti, Ministerstvo Kultury Slovenské Republiky, International Visegrad Fund, Ministerstvo Kultury České Republiky, České Centrum Budapešť, České Centrum Bratislava

 

 

Životopisy oldagerů:

Ján Sedal (*1946) Narozen v Bratislavě, v roce 1971 odešel do Prahy, kde se stal součástí neoficiálního Bílého divadla pod vedením Františka Hrdličky a Miloše Horanského. Později přešel do amatérského divadla Křesadlo, které vedl Václav Martinec s Ninou Vangeli. Vystudoval DAMU na katedře loutkářství, absolvoval diplomovou prací „ Divadlo Chléb a loutky a jeho kritika konzumní západní společnosti". Později se pohyboval v disentu, pracoval jako domovník, stál modelem na AVU, a zároveň jezdil po Česku se svým představením pro děti po školkách. V roce 1982 dostal nabídku do HaDivadla, kde jako herec působil 29 let až do roku 2011. Nyní je v důchodu a na volné noze. Spolupracoval s tanečníkem Minem Tanakou a souborem Bread and Puppet.

 

Beatrice Cordua (*1941) Narozena v Hamburku, prošla klasickou baletní průpravou a tančila v kolínském, frankfurtském a hamburském baletu. Spolupracovala s choreografem Johnem Neumeierem. Průběžně však spolupracovala i s choregrafy Merce Cunninghamem či Pinou Bausch, ale i umělci z jiných disciplin – autorem instalací a členem hnutí Fluxus Nam June Paikem, experimentálním filmařem Stephenem Dwoskinem anebo svým manželem – fotografem a filmařem Ludwikem Schönherrem. Od roku 1994 do roku 2001 tančila v souboru choreografa Johana Kresnika v berlínské Volksbühne. V současnosti spolupracuje s tanečníkem Thomasem Langkau.

 

Krzysztof Raczkowski (*1961) Narozen ve Štětíně. Přestože vystudoval elektrotechniku, stal se v devatenácti letech tanečníkem ve štětínském baletu. Později tančil v Poznani v Polském Teatrze Tańca, kde po deseti letech dostal šanci zatančit titulní roli v Skrzypku Opetanym choreografky Ewy Wycichowské. Po čtrnácti letech se rozhodl změnit zemi i druh divadla a přestěhoval se do Berlína, kde šest let pracoval ve Volksbühne s choreografem Johanem Kresnikem na fyzickém a politickém divadle. V současné době se věnuje různým tanečním a divadelním projektům, a to převážně v Německu a Polsku, kde spolupracuje například s režisérkou Majou Kleczewskou.

 

Ildikó Móger (*1954) Narozena v Budapešti, kde také vystudovala balet a taneční pedagogiku v Budapešti. Účastnila se tanečních kurzů v Kolíně nad Rýnem a Paříži. Kromě své baletní, taneční, choreografické a pedagogické kariéry pracovala v letech 2008-2011 jako ředitelka Maďarského kulturního centra v Sofii či jako manažerka reportérka v televizi Duna. Spolupracovala jako choreografka filmu Malířův svět režiséra Zoltána Huszárika či filmu Psyche Gábora Bódyho.

 

 

Mária Zagátová

Narodila se v roce 1937 v Uhrovci, rodišti Štúra a Dubčeka. Už od základní školy byla živé dítě, hrála ve školním divadelním souboru a byla členkou tanečního souboru. Se společenskými tanci se setkala na gymnáziu během kurzů společenských tanců, které jí tak učarovaly, že jim zůstala věrná dodnes. V roce 1958 se stala diplomovanou učitelkou společenských tanců v Bratislavě. V tom samém roce založila první klub společenských tanců na Slovensku a stala se jeho lektorkou. Sama se také zúčastnila soutěží, byla první reprezentantkou Slovenska na mezinárodní soutěži v Berlíně. Od roku 1966 působí v Žilině. Společenským tancům se věnuje profesionálně celých padesát pět a v roce 2012 byla uvedena do Síně slávy slovenského společenského sportovního tance.

 

 

Martin Bálik

Narodil se v Sáse, okres Zvolen v roce 1929. Studoval řezbářskou školu v Bánské Štiavnici, v Bratislavě studoval pedagogiku a kreslení na Pedagogické fakultě a později také studoval  sochařství. V Praze vystudoval scénografii loutkového divadla na DAMU. Pracoval v Československé televizi v Praze, kde se věnoval výrobě a přípravě loutkových inscenací pro děti, v brněnském divadle Radost, aby pak zakotvil v Žilinském loutkovém divadle a Městském divadle v Žilině. Působil na LŠU jako pedagog, kde se věnoval výuce loutkového divadla.

 

Alois Bílek

Narodil se 1934 ve Staré Rovni. Při studiu na fakultě strojního inženýrství ČVUT se začal věnovat tanci v souborech lidových tanců. Nejdříve tančil v lidovém souboru Trnka, ale později pracoval i s dalšími soubory. Po studiu pracoval jako konstruktér v Rakoně, kde založil podnikový taneční soubor, který později přešel pod Střední zemědělskou technickou školu. V rámci osmdesátičlenného souboru se věnoval převážně valašským lidovým tancům, písním a vyprávění. Prošel několika kurzy choreografie a absolvoval konzervatoř se specializací společenské tance. Po absolutoriu se stal tanečním mistrem společenských tanců v Rakovníku. Založil soubor Rakovan a pořádal soutěže vyššího tanečního stylu. Přestěhoval se do Moravské Třebové, kde dodnes působí v oblasti společenských tanců.

 

 

Místo konání:

Studio Bakelit, 1095 Budapest Soroksári út 164.

Datum:

7.11.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala