Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.9.2019 19:00 - 7.10.2019 22:00

Festival: Rehearsal for Truth

Festival Rehearsal for Truth 2019 zkoumá zmizení hranic mezi pravdou a lží. Festival se skládá z pěti mezinárodních divadelních vystoupení - tří her, jednoho tanečního vystoupení a prezentace zajímavostí ze zákulisí - společně se čtyřmi výjimečnými akcemi. Tyto události nabízejí pozoruhodnou příležitost pro rozvoj představivosti a pro společná setkání.

Festival zkoumá různé nuance pravdy prostřednictvím svého třetího vydání „Travesty of Truth“. Rehearsal for Truth 2019, koncipovaný pod vedením Pavly Niklové, vybízí účastníky k zahájení dialogu o naléhavých záležitostech, které prostupují naší dobou.

Zatímco se některá představení zabývají historickou pamětí, kulturními tradicemi nebo manipulací s fakty (Truth (Polsko), Audience (Česká republika), Hungarian Acacia (Maďarsko)), jiné se ponořují do důvěrnější říše řešením otázek soukromí a osobních hranic ve vztazích (Watch Now (Slovensko), Woman Alone (Rumunsko)).

Divadelní festival Rehearsal for Truth 2019 se koná v historické české národní budově v srdci Manhattanu. Všechna představení jsou uváděna v jejich původních zněních s anglickými titulkami. Po nich následuje beseda s umělci a afterparty pořádané kulturními instituty a konzuláty zemí v New Yorku. Mezi doprovodné akce patří měsíční výstava fotografií dokumentujících inscenace her Václava Havla, živé virtuózní představení orchestru Gypsy Devils a panelová diskuse. Gala 2019 slaví 30. výročí sametové revoluce 1989, která přinesla svobodu zemím střední a východní Evropy. Vyznamenává velvyslance Craiga Stapletona a paní Dorothy Stapletonovou v rámci předávání ceny "Courageous Writer at Risk" - "Disturbing the Peace Award". Veškeré akce festivalu jsou pro veřejnost zdarma, s výjimkou Gala.

Mimo jiné budou také poprvé v Městském divadle v Jersey debutovat dvě hry z programu festivalu Rehearsal for Truth. Slovenské taneční představení Watch Now bude uvedeno 26. září a poté 27. září polské představení Truth. Další informace naleznete na www.jctcenter.org. Dále se představení Václava Havla představí v Davis Performing Arts Center ve Washingtonu, D.C., 2. října a v Chopinově divadle v Chicagu 6. října.

 

FULL PROGRAM

Úterý, 24. září, 19:30
Woman Alone / Rumunsko / představení, debata, afterparty

Dramatici: Dario Fo, Franca Rame
Režie: Daniel Grigore-Simion
Obsazení: Andreea Bibiri
Uvedeno: Art Theatre Bucharest, Romanian Cultural Institute

Zdroj: Romulus Boicu


Woman Alone odhaluje příběh Marie a prvky jejího života. Potýká se s tlakem svého šíleného tchána, zatímco vychovává dítě a jedná s voyeuristickým sousedem. Objeví Maria, ztělesnění fyzicky, slovně či neverbálně zneužívaných žen, odvahu k útěku?


Středa, 25. září, 19:30
Watch Now / Slovensko / představení, beseda, afterparty

Námět a produkce: Lucia Holinova
Choreografie: Daniel Racek, Lucia Holinova
Obsazení: Magda Caprdova, Daniel Racek,
Hudba: Vlado Holina, Vocals: Sandra Tordova
Uvedeno: RESERVA, Bratislava

Zdroj: Lea Loviskova


Podmanivé taneční představení, které se ponořuje do současných problémů identity a ztráty soukromí. Doprovodná živá hudba, Watch Now následuje pár procházející těžkým časem v jejich vztahu. Jejich tekuté souhry vidí vzájemné pohyby tlačení a tahání, když se manipulují a jemně pohladí jeden druhého spolu s odmítnutím kontaktu a způsobením úzkosti. Muž a žena interpretují své společné doteky, pohledy a gesta odlišně, při pohybu skrz sekvence.

 

Sobota, 28. září, 18:00
Hungarian Acacia / Maďarsko / prezentace projektů, diskuze

Námět a režie: Kristof Kelemen, Bence Gyorgy Palinkas

Poutavé záblesky Hungarian Acacia a dalších představení, která se konaly v zákulisí, měly satirickým způsobem řešit veřejný diskurz v Maďarsku. Režiséři Kelemen a Palinkas budou diskutovat o své tvůrčí praxi a pracovních metodách a ukáží záběry Hungarian Acacia opakované jako živou událost a také znovunařízení společenské aktivity s hudebními vystoupeními a přednesenými politickými projevy.

 

Sobota, 28. září, 19:00 
Truth / Polsko / představení, beseda, afterparty

Námět a režie: Piotr Borowski
Obsazení: Gianna Benvenuto, Magda Czarny, Michal Lorent
Uvedeno: Studium Teatralne, Warsaw, Polish Cultural Institute, supported by the City of Warsaw

Zdroj: PatMit


Truth odhaluje jejich nedostatek: existence plná bez posvátného, postrádajícího tajemství, účelu nebo metafyziky. Zatímco hlavní postava Pravdy není přítomna, je scéna zaujatá snahou o poznání a nové stvoření, ale také agresí, instinktem k přežití a uzurpací, která tvrdí monopol na pravdu. Jaké jsou zdroje našich kulturních tradic? Nepopírali jsme mnoho prokázaných faktů, které nás vedou dále k odpovědím na to, jak žít - a proč?


Pátek, 4.října, 19:30 
Audience / Česká republika / představení, beseda, afterparty

Dramatik: Václav Havel
Režie: Jakub Špalek
Obsazení: Jan Potměšil, Jakub Špalek
Uvedeno: Kašpar v divadle Celetná, Praha, Czech Center New York

Zdroj: Michal Hladík


Audience představuje setkání mezi manažerem pivovaru Sladkem a zaměstnancem Vaňkem. Zatímco manažer zjevně otevírá příliš mnoho piva a navozuje nadměrné pití, není jasné, co chce od Vaneka. Publikum (1975) je prvním dílem v trilogii částečně autobiografických jednočinných her známých jako „Vaňkovská trilogie“ (následovaná Protestem (1978) a Mistake (1983)) na základě zkušeností Václava Havla, donuceného pracovat v Pivovar v neustálém pronásledování komunistickým režimem.


DOPROVODNÉ AKCE

Čtvrtek, 26. září, 18:00 
30 Years of Freedom Gala / benefiční večer

Benefiční galavečer oslavující 30. výročí sametové revoluce vedoucí k nezávislosti Československa a dalších zemí střední a východní Evropy, s čestnými hosty velvyslankyní Craig Stapleton a paní Dorothy Stapletonovou.


Pátek, 27. září, 19:30 
Gypsy Devils / koncert

Legendární slovenský orchestr Gypsy Devils oživuje originální aranžmá, kombinující klasické skladby s hudebními žánry jako jazz, ethno, flamenco a gypsy. Orchestr proplétá styly a přidává také rytmické a harmonické změny plné mimořádné virtuozity.

Pondělí, 7. října, 18:00 
In Conversation: Havel in America / moderovaná diskuze

Pavla Niklova, ředitelka Nadace Knihovny Václava Havla, pozvala účastníky z kolekce ústních dějin Havel Conversations a autory nové knihy Havel v Americe s rozhovory z projektu, aby se podělili o své zkušenosti. Mezi hosty patří William Luers, bývalý velvyslanec USA v Československu, ředitel íránského projektu; Wendy Luers, zakladatelka a prezidentka Nadace pro občanskou společnost; Martin Palous, prezident VHLF, bývalý český velvyslanec v USA a U.N .; Rosamund Johnston, historička a rozhlasová novinářka specializující se na střední Evropu a zejména na Českou republiku; a Lenka Kabrhelova, 2018 Nieman Fellow, kreativní producentka a moderátorka Českého rozhlasu.

5. září - 20. října 
Václav Havel – Občan a dramatik / výstava

Uvedeno: Czech Center New York

Výstava Václav Havel - Občan a dramatik představí dramatickou dráhu Václava Havla prostřednictvím tištěných fotografií jeho divadelních děl od počátku šedesátých let až po současnost, a to jak na české, tak i zahraniční scéně, fotografií a dokumentů poskytujících vhled do Havlova života. Krátké výňatky z Havlových rozhovorů si přečte Untitled Theatre Company # 61 na zahájení konajícím se 5. září.

Pro více informací navštivte oficiální stránky VHLF.

Pro více informací navštivte oficiální stránky BBLA.

 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

Od: 24.9.2019 19:00
Do: 7.10.2019 22:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala