Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.10.2007 0:00 - 12.10.2007 0:00

Festival rumunské dramaturgie

Národní divadlo, známé jak díky své historii, tak i díky svému umstění přímo v centru města Timişoara, bude nyní dějištěm Festivalu rumunské dramaturgie - jediné přehlídky svého druhu v Rumunsku. V podání českých herců zde bude představena hra Gabriela Pintilei - Elevátor.

 

Počínaje letošním rokem si festival klade za cíl získání nové identity, kdy sází na nejnovější divadelní texty, postmoderní adaptace klasických her a rozmanitost prezentovaného umění. Na své podium zve hudební a taneční skupiny, režiséry a herce z celého Rumunska i ze zahraničí. Kromě toho se tvůrci festivalu snaží zdůraznit, že rumunská divadelní tvorba již překročila hranice země a že rumunské divadelní hry už byly nastudovány i zahraničními herci a v zahraničních divadlech, což bude nyní nejlépe demonstrováno na základě pozvání některých z těchto divadelních skupin do Timişoary.

 

 

Gabriel Pintilie: Elevátor

8.10.2007 17:00

Režie a úprava textu pro Divadlo Letí 2007: Jiří Trnka

Z rumunštiny přeložila Elisabeta Kučerová

Hrají:

Ona: Pavlína Štorková

On: Pavol Smolárik

 

Hra je napsána na základě skutečné události, která se odehrála v roce 2002 v centru Londýna. Dvojice teenagerů zůstala zablokována ve výtahu v budově, kterou dělníci zrekonstruovali. Jejich ostatky byly nalezeny až po třech měsících… Teenageři, kteří zůstali ve výtahu neměli s sebou žádné doklady a dodneška se neví, kdo jsou.

Hra byla poprvé uvedena na Malém divadle v Bukurešti v roce 2004.

 

Gabriel Pintilie patří mezi nejtalentovanější rumunské divadelníky své generace. Ve svých 28 letech je uznávaným hercem, choreografem a dramatikem. Jeho herecké a pohybové kreace vzbuzují respekt. V Rumunsku získal řadu prestižních ocenění. Úzce spolupracuje s divadly Odeon a s Malým divadlem v Bukurešti. Působil též jako herecký pedagog. Jeho hra Elevátor se setkala s velkým ohlasem doma i v zahraničí. V Rumunsku bylo nedávno do kin uvedeno i filmové zpracování Elevátoru.

 

Místo konání:

Strada Ion Ghica 11, Sector 3
30045 Bukurešť
Rumunsko

Datum:

Od: 6.10.2007 0:00
Do: 12.10.2007 0:00

Organizátor:

Teatrul Naţional Timişoara, Str. Mărăşeşti 2


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala