Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.5.2020 - 17.5.2020

Festival Sněz tu žábu proběhne online

Šestý ročník festivalu francouzského divadla Sněz tu žábu proběhne od 14. do 17. května 2020 a to formou přímých přenosů z pražského Divadla NoD. Program festivalu bude částečně přenášet i České centrum v Paříži na svých Facebookových stránkách.

 

Šestý ročník festivalu francouzského divadla Sněz tu žábu se odehraje ONLINE 14. – 17. května 2020 v přímých přenosech z Divadla NoDI přes aktuální omezení se můžete těšit na čtyři dny s frankofonní kulturou – živě budou vysílány čtyři scénické skici poprvé přeložených frankofonních her, rychlokurz francouzštiny, koncert nebo záznamy francouzských inscenací, které se na festivalu představily v předchozích ročnících.

Festival bude možné sledovat na stránkách divadla NoD a částečně i na Facebookové stránce Českého centra

 

Ročník 2020 - od 14. do 17. května - online !

Všechny akce, které se v rámci festivalu odehrají, jsou kompletně tlumočeny, a tedy přístupné v českém i francouzském jazyce.

Podívejte se na kompletní program festivalu na jeho stránkách!

„Jednou z hlavních ambicí festivalu je šíření nově přeložených současných francouzských her, a pro tento účel je online prostředí vlastně velmi výhodné. Formát video-skic je zároveň zajímavou výzvou i pro oslovené režiséry. Nemělo by jít o nějaké chudší divadlo, ale o úplně jinou uměleckou formu,“ vysvětluje šéfdramaturgyně festivalu Linda Dušková nový koncept letošního ročníku festivalu.

Festival se v přímém přenosu uskuteční od 14. do 17. května. Diváci se mohou těšit na video-skici čtyř nových frankofonních her, koncert, hodinu francouzské konverzace pro začátečníky a záznamy vybraných francouzských inscenací, které se na festivalu představily v minulých letech. Streamovat se bude ze sálu Divadla NoD, který je na živý přenos divadelních událostí technicky vybaven.

Trendy v současné frankofonní dramatice na šestém ročníku festivalu tradičně přiblíží čtyři překlady her, které vzešly z otevřené autorské výzvy, do níž dorazilo 262 textů od autorů z Francie, Belgie, Švýcarska nebo Kanady, ale i Haiti či Francouzské Guyany.

„Nebyl to záměr, ale letos jsme vybrali čtyři texty, jejichž hlavními hrdinkami jsou bez výjimky ženy, a to i v případě, kdy vyprávějí příběh někoho jiného,“ přibližuje Linda Dušková. „Jako každý rok jsme se snažili o formální a obsahovou různorodost. Téma přítomnosti žen v příbězích současného dramatu se ale několikrát objevilo už v našich diskuzích s autory a autorkami,“ dodává. Setkání s dramatiky letos proběhne v rámci dramaturgických video-úvodů, které pro diváky připravují sami autoři.

Jediným bodem programu festivalu, který se přes hranice letos nepodaří přivézt, je inscenace Artefakt francouzského režiséra Jorise Mathieu, uměleckého šéfa Théâtre Nouvelle Génération v Lyonu, jednoho z největších francouzských divadel zaměřených na mladé publikum. Na unikátní robotickou inscenaci se ale diváci mohou těšit v rámci Sněz tu žábu 2021, kam bylo turné přesunuto. Chybějící francouzskou inscenaci nahradí streamované záznamy inscenací, které se v Praze v rámci festivalu představily v minulých letech.

 

Sněz tu žábu / Na skok do Prahy

aneb festival francouzského divadla v Praze a festival českého divadla v Paříži

Myšlenka uspořádat festival francouzského divadla se zrodila v roce 2014 a v březnu 2015 se odehrál první ročník festivalu Sněz tu žábu, který od té doby nabízí v Česku ojedinělou možnost seznámit se s nejzajímavějšími tendencemi v současném frankofonním divadle a zároveň vytváří prostor určený k setkávání a interakcím mezi českou a francouzskou kulturou.

Z jednorázové akce se vyvinula platforma pro kontinuální sbližování české a francouzské kultury. Sněz tu žábu, z. ú., pravidelně zprostředkovává kontakty mezi českými divadly a francouzskými autory, vybírá a doporučuje francouzské hry k překladu, aktivně se účastní diskuzí a konferencí v obou zemích nebo se zapojuje do výběrových komisí textů ve Francii.

Hlavní myšlenkou festivalu Sněz tu žábu a dalších aktivit je budování mostu mezi českým a francouzským (nejen) divadelním prostředím, takže logickým vyústěním bylo založení druhého festivalu přímo v srdci země, s níž intenzivně prohlubujeme vazby – v Paříži.

První festival českého divadla ve Francii Na skok do Prahy si klade za hlavní cíl prezentaci českého divadla a dramatu a jeho zpřístupňování francouzským institucím a profesionálům z oblasti kultury a umění.

Program posledního ročníku festivalu Na skok do Prahy.

 

 

Místo konání:
Online
Datum:

Od: 14.5.2020
Do: 17.5.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala