Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.10.2013 - 31.10.2013

České filmy na 11. ročníku Varšavského filmového festivalu s židovskou tematikou

Ve dnech 25. – 31. října 2013 se uskuteční 11. ročník Varšavského festivalu filmů se židovskou tematikou – představení ve varšavském Muzeu dějin polských Židů a Kině Praha. Na programu jsou rovněž dva čeští zástupci: strhující dokument „Liga Terezín“ a nejnovější film D. Ondříčka „Ve stínu“.

Varšavský filmový festival s židovskou tematikou vznikl v roce 2003 s cílem vybudovat prostor pro prezentaci filmů s židovskou tematikou. Organizátoři kladou každý rok zvláštní důraz na vzdělávání mládeže, rozšiřování povědomí o židovské kultuře, toleranci a práci na mezikulturním dialogu.

11. ročník Varšavského filmového festivalu se židovskou tematikou je věnován významnému spisovateli a režisérovi Tadeáši Konvickému. Čestné ocenění Kamera Davida byla panu Konvickému udělena jako uznání za jedinečné dílo a jako ocenění příspěvku ke vzpomínce na polské Židy.

Konvického příběhy se odehrávají ve Varšavě, kde strávil většinu svého života. Velká část z nich ale zrcadlí rovněž jeho mládí v předválečném Vilniusu, ještě před příchodem Rudé armády. V jeho dílech se objevují existenciální motivy – smysl života, životní rozhodnutí či hledání – podávané s dávkou ironie, cynismu a nadhledu, který vzápětí léčí přívalem romantiky. Tato kyvadlová narace je pro jeho dílo obzvlášť typická.

V rámci festivalu bude v Muzeu dějin polských Židů možno shlédnout výstavu sbírky filmů o Holokaustu, patřící artvideoKOELN z Německa. Záštitu nad projekcemi artvideoKOELN převzal Evropský parlament, čestnou záštitu nad celým festivalem přijal Hejtman Mazovieckého vojvodství, Velvyslanectví Nizozemska v Polsku a Velvyslanectví ČR v Polsku.

V rámci letošních festivalových představení přichystali organizátoři retrospektivu filmů laureáta Čestné kamery Davida WJFF Tadeusza Konvického a soutěž oceňovaných filmů i dokumentů z Izraele, Německa, Nizozemska, ČR, Británie, USA, Belgie, Polska, Irska, Francie, Kanady, Švýcarska, Palestiny a Austrálie.

Na představení v Muzeu dějin polských Židů je VSTUP VOLNÝ. Kompletní program a časy představení od 6. října na stránkách festivalu  www.wjff.pl.

Organizátorem festivalu je nadace Kamera Dawida WJFF.pl

Partnerem festivalu je České centrum.

 

Místo konání:

Muzeum Historii Żydów Polskich , Anielewicza 6, Warszawa

Datum:

Od: 25.10.2013
Do: 31.10.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala