Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.9.2017 - 3.9.2017

ANČA A PEPÍK na komiksovém festivalu v Bruselu

Již potřetí se České centrum zapojí do komiksového festivalu neboli Fête de la BD, jehož osmý ročník proběhne v královském parku první víkend v září. Co vám nesmí uniknout na českém stánku? Komiksy a knížky pro děti od českých autorů (také ve francouzštině!), workshop a setkání s jednou z nejznámějších autorek českého komiksu, LUCIÍ LOMOVOU a jejími hrdiny Ančou a Pepíkem, přednáška na téma Gender a komiks a mnoho dalšího!

 

České centrum Brusel letos opět pátralo po té nejlepší nové tvorbě českých autorů, kteří publikují nejen u nás, ale jsou překládáni i do zahraničí a tak jsme rádi, že letos můžeme na stánku nabídnout nejen knihy v češtině, ale i jejich francouzské překlady, které budou ke koupi i k podepsání čestným hostem našeho stánku, Lucií Lomovou. Zároveň je novinkou letošního programu rozšíření prostor festivalu i na palác BOZAR, kde budou probíhat promítání a přednášky. Jednu z nich přednese Štěpánka Jislová, česká autorka, na téma Gender a komiks.

Program:

Pátek 1. září v 19h: přednáška Štěpánky Jislové na téma Gender a komiks (v angličtině, v BOZAR)

Sobota 2. září od 15h workshop s Lucií Lomovou (cz,eng, fr), od 16:30 podepisování knih

Neděle 3. září od 13h workshop s Lucií Lomovou (cz,eng, fr), od 14:30 podepisování knih

Kvůli omezené kapacitě stánku prosíme o rezervaci místa (vstup volný): ccbrussels@czech.cz

Kde nás najdete:

Lucie LOMOVÁ

Narodila se 23. července 1964 v Praze. Po gymnáziu vystudovala dramaturgii na pražské DAMU. Ještě na studiích začala publikovat kreslené vtipy a spolu se sestrou Ivanou vytvořily dvě postavičky myšek Anči a Pepíka. Téhož roku dokončila vysokou školu a dostala první angažmá v Severomoravském divadle v Šumperku. Za čtvrt roku však přišla sametová revoluce a Lucie, která odmalička kreslila a nikdy kreslit nepřestala, se rozhodla z divadla odejít na volnou nohu, vrátit se do Prahy a živit se jako kulturní recenzentka. Brzy však této kariéry zanechala a přijala nabídku pokračovat v započaté sérii o Anče a Pepíkovi, tentokrát už sama jako autorka kresby i scénáře. Od roku 1990 do r. 1999 pak publikovala tyto příběhy v komiksovém časopise Čtyřlístek. Získaly si značnou popularitu mezi dětmi i jejich rodiči a vyšly později souborně ve třech knihách a v roce 2017 se dočkal i televizní verze.

Její první album pro dospělé Anna chce skočit/ Anna en cavale se dočkalo jako první francouzského vydání a bylo následně přeloženo do češtiny a polštiny. Výstup její rezidence v Angouleme a Linci, Divoši / Les Sauvages ve francouzském vydání, jsou jejím zatím posledním románem pro dospělé.

Štěpánka JISLOVÁ

Česká ilustrátorka a komiksová autorka. Vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a své krátké komiksové příběhy publikovala v řadě domácích (Aargh, Caves, BubbleGun, XEROX) i zahraničních sborníků (Bobla, Dirty Diamonds, CBA), pravidelně se účastní a spoluorganizuje sympozia a workshopy a v roce 2016 se stala rezidentkou Wilkinson College v Kalifornii v rámci prestižního grantu Getting to know Europe. Letos v červenci se umístila na třetím místě v soutěži o komiks na téma "Re-Animate Europe" pořádané v Bruselu a také je autorkou jednoho z dílů série ČEŠI, komiksů mapujících podle seriálu České století (ČT) dějiny Československa a ČR.

 V BOZAR se můžete těšit na její přednášku na téma „Gender a komiks“, která pojednává o problematice ženských autorek komiksu a jejich ženských hrdinek, což je téma, jímž se Štěpánka dlouhodobě zabývá. Je totiž spoluzakladatelkou české pobočky Laydeez Do Comics, organizace, která si klade za cíl představovat široké veřejnosti komiksové autorky a jejich tvorbu.(Web)

Kdy:
pátek 1.září 15:00 – 20:00
sobota 2.září 10:00 – 20:00
neděle 3.září 10:00 – 18:00

Kde: mezinárodní pavilon, Bruselský park (před královským palácem)/ BOZAR, Rue Ravenstein 23, 1000 Brusel

Více informacíhttps://visit.brussels/fr/sites/comicsfestival/m_article/pavillon-international

Naši partneři:

     

S podporou: 

 

Místo konání:

Parc de Bruxelles / BOZAR

Datum:

Od: 1.9.2017
Do: 3.9.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala