Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.6.2020 21:00 - 22:00

Filmová diskuse: Výzva současného českého filmu | Staříci (2019)

Online diskuse o současném českém kinematografii a oceněném českém filmu Old-Timers (Staříci, 2019) s filmovými programátory Nickem Brunem a Joshem Gardnerem, moderuje Irena Kovářová.

 

 

Staříci, filmová diskuze, Irena Kovářová s Nickem Brunem a Joshem Gardnerem

11. června 2020 v 21:00 (EDT) na ZOOM

Film je k dispozici ke sledování od 8. června ZDE

V češtině s anglickými titulky.

 

Závěrem letošního online festivalu Czech That Film současné české kinematografie je diskuse o úvodním filmu OLD-TIMERS (Staříci) režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka, který se po zahájení festivalu vrátil k opakovaným promítáním.

Když demokratická společnost nedokáže řešit nespravedlnost minulosti, můžete vzít spravedlnost do svých rukou Vy? To je otázka, kterou vynáší tento netradiční road movie, zaměřený na dva stárnoucí a slabé muže. Jsou oběťmi československého totalitního režimu, kteří strávili roky jako političtí vězni odsouzeni k tvrdé práci v nastartovaných politických procesech 50. let. Na základě událostí ve skutečném životě se dva protagonisté - polární protiklady - rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou, zoufale se chtějí pomstít komunistickému žalobci, který zničil jejich životy, ale za své zločiny nebyl potrestán. V působivém portrétu křehkosti a zranitelnosti stáří dostali dva veteránští a milovaní herci Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička darovanou příležitost zahrát v hlubokých a barevných rolích, do kterých se hluboko ponořili.

 

Toto často ostře vtipné drama bylo hlavním favoritem mezi filmy, které měly premiéru loni v létě na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, režiséři, ostřílení dokumentární tvůrci, tak po řadě dobře přijatých dokumentárních filmech učinili svůj úspěšný první vstup do kategorie filmů hraných. V roce 2019 Old-Timers zvítězili v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli a Nejlepší herec v kategorii vedlejší role v českém ekvivalentu Oscarů (ceny Českého lva) a získali osm dalších nominací.

Filmová kurátorka Irena Kovářová bude diskutovat o filmu a výzvě současné české kinematografie pro americké publikum s Nickem Brunem, který řídí veřejné filmové programy pro celoroční projekce kin SIFF a je členem programového týmu Mezinárodního filmového festivalu Seattle a s Joshem Gardnerem, zakladatelem The Film Lab (mikrocinema v Detroitu) a Cinema Lamont, neziskové organizace, která podporuje mezikulturní porozumění prostřednictvím světového filmu.

 


Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.

Místo konání:
On-line
Datum:

11.6.2020 21:00 - 22:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala