Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.9.2020 19:30 - 21:00

!AKCE ZRUŠENA! Film | Hastrman (The Hastrman)

Nikdo ve vsi netuší, jaké tajemství před nimi navrátilec skrývá. Filmová adaptace „zeleného románu“ Miloše Urbana zobrazuje Karla Dobrého v roli hastrmana alias barona de Caus. Na svém panství chce baron nalézt především klid a začít s prací na obnově rybníků, avšak setkání s rychtářovou dcerou Katynkou mu nebývale změní plány.

V českém znění.

Po letech se z ciziny vrací baron Johann Salmon de Caus (Karel Dobrý) v doprovodu sluhy Francla (Jiří Lábus). Baron se sice člověku velmi podobá, ale svou skutečnou identitu nadpřirozené bytosti přede všemi tají. Středem jeho zájmu se stane výjimečná a poněkud temperamentní rychtářova dcera Katynka (Simona Zmrzlá) revoltující proti autoritám uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Avšak čím více se hastrman s Katynkou sbližují, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku dokáže obstát.

Dominantním rysem snímku je využití folklóru. Každá kapitola je uvedena lidovou písní, zpívanou a capella, doplněna o příslušnou lidovou slavnost.

Filmová adaptace románu Miloše Urbana oceněného Magnesia Literou 2001 je zasazena do českého venkova v 19. století a podobně jako román i děj filmu vrcholí v současnosti. Spisovatel zamýšlel knihu jako memento ve prospěch ekologie a záchrany přírody, stále více devastovanou lidskou činností.

Česká republika, 2018, 100 min

Režie: Ondřej Havelka; Předloha: Miloš Urban (kniha); Scénář: Ondřej Havelka, Petr Hudský; Kamera: Diviš Marek; Hudba: Petr Wajsar; Hrají: Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jiří Lábus, Jan Kolařík, Jiří Maryško, David Novotný, Norbert Lichý, Vladimír Polívka, Vojtěch Hrabák, Andrea Berecková, Jan Komínek, Anna Kratochvílová, Ivan Sochor

 

 

Místo konání:

Botschaft der Tschechischen Republik

Datum:

14.9.2020 19:30 - 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala