Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.6.2011 - 11.6.2011

Český film „Pouta” na 36. Festivalu polských filmů

Festival v Gdyni je především vizitkou polské kinematografie – nejlepší filmy roku, nejdůležitější tvůrci, nejžhavější témata. Přítomnost se zde střetává v dialogu s minulostí: nová generace filmových tvůrců je konfrontována s mistry, nová generace kritiků znovu hodnotí klasickou kinematografii. Na letošním festivalu bude reprezentovat Českou republiku v rámci evropského filmu nový český film režiséra Radima Špačka „Pouta“.

Dnes, kdy se mění podoba evropské kinematografie, a spolu s ní také diváci, chce festival v Gdyni plnit také funkci vzdělávací: učit nás vnímat film, připomínat filmovou klasiku, promítat polské filmy v kontextu evropské kinematografie. Setkávání v Gdyni má být příležitostí ke společnému filmovému obcování i ke společnému hovoru o kinematografii. Každý, koho opravdu zajímá film, ať už polský, nebo kinematografie evropská, by sem měl zavítat.

 

„Pouta“, 8. 6. 2011, v 18.15 hodin v Sálu MK1

Film „Pouta“ je jeden z nejlepších českých filmů loňského roku – byl oceněn Českou filmovou akademií a získal také televizní cenu „Zlatého lva“ – a to až v 5 kategoriích. V Polsku byl promítán na loňské filmové přehlídce „Kino na hranici“ v Cieszyně/Českém Těšíně a na letošním 26. Varšavském filmovém festivalu.

Režisér se snaží vyrovnat s nesmírně závažným tématem nedávné historie – disidenti a jejich pronásledování. Děj se odehrává v bývalém Československu v roce 1982. Režim směřuje ke konci. Příslušník tajné policie, hlavní hrdina Antonín, je vnitřně nespokojený, znuděný vším, co ho obklopuje. Zaujme ho však mladá dívka – Klára. Jeho touhy ho dovádějí až k porušení povinností a principů zločinecké organizace, v níž pracuje. Jeho příběh je jakýmsi pokusem o útěk z klece, v níž je zamčený. Jde však pouze o soukromou, individuální vzpouru, nikterak politicky nemotivovanou – ve srovnání s mnoha jinými občany - disidenty.

 

Více informací o festivalu na: www.festiwalgdynia.pl oraz www.facebook.com/FPFFGdynia

http://www.fpff.pl/program/harmonogram/

Místo konání:
Gdynia
Datum:

Od: 6.6.2011
Do: 11.6.2011

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala