Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.10.2020 19:30

! PŘESUN DO ROKU 2021 ! Filmový večer: Vila Tugendhat

Vila Tugendhat (1928-1930) v českém Brně je solitérem moderní architektury. Ztělesňuje sociálně utopické ambice architekta Miese van der Rohe a pohled na otevřeně smýšlející, velkoměšťanský životní styl jeho klientů Grety a Fritze Tugendhatových.

 

! Milí návštěvníci, FILMOVÝ VEČER SE PŘESOUVÁ DO ROKU 2021 !

 

V německém znění. Vstup zdarma.


„Režisérovi Dieterovi Reifarthovi se podařilo umělecké dílo o soudobých dějinách, které vypráví příběh na příkladu různých majitelů vily Tugendhat a jejich zacházení s architektonickou památkou. Je to stejně mimořádné jako architektura Mies van der Rohe sama.“ 

SWR2

Film vypráví příběh o proměnlivém osudu jedinečného stavebního díla a jeho obyvatel: o optimistické atmosféře v prosperujícím hlavním městě Moravy Brně mezi světovými válkami, o okupaci nacistickým Německem, vysídlení a emigraci rodiny Tugendhatových do Švýcarska a Venezuely, o prvních poválečných letech, během kterých dům sloužil jako soukromá škola rytmického a expresivního tance, jakož i o osudu dalších desetiletí.

Začátkem padesátých let se dřívější magnátská vila stala terapeutickým centrem, později také školou pro děti s poškozením páteře a zůstala jí po dobu třiceti let. Po „sametové revoluci“ se ve vile Tugendhat odehrálo jednání o rozdělení Československa a zde bylo oznámeno, že od ledna 1993 budou existovat dva samostatné státy.

V roce 2001 UNESCO prohlásilo tento dům za součást světového dědictví díky jeho univerzálnímu významu jako architektonického uměleckého díla. Po několikaletém odkladu se v roce 2010 začalo z prostředků EU s dávno nutnou a opožděnou památkovou obnovou. Dne 29. února 2012 byla vila Tugendhat otevřena světu.

© PANDORA FILM

 

Německo, 2019, 112 min.

Režie: Dieter Reifarth; Produkce: Reinhard Brundig, Inge Classen, FilippGoldscheider; Scénář: Dieter Reifarth; Kamera: Reinhard Eggersdorfer; Zvuk: RobinHoffmann; Hrají: Daniela Hammer-Tugendha, Ruth Guggenheim-Tugendhat, Ernst Tugendhat, Ivo Hammer, Lukas Hammer, Josef Guggenheim, Michael Guggenheim

 

Foto ©Fritz Tugendhat

Místo konání:

Kino in der Botschaft der Tschechischen Republik Penzinger Straße 11-13, 1140 Wien

Datum:

12.10.2020 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala