Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.9.2020 - 19.10.2020

ANIMACE / ANIMÁCIA – REANIMATED. 100 let československého, českého a slovenského animovaného filmu.

Jiří Trnka, „Walt Disney Východu“, a Jan Švankmajer, „Kmotr animovaného filmu“, jsou hlavními postavami československé animace. Právě jim a mnoha jejich kolegům věnuje Rakouské filmové muzeum svým rozsahem nevídanou přehlídku. Během sedmi týdnů se divákům představí to nejlepší ze 100 let animovaného filmového umění: od Zamilovaného vodníka Hermíny Týrlové přes Milerova Krtka až k Zemanově adaptaci Barona Prášila. Přijměte pozvání do rafinovaného světa fantazie, nechte se unést surrealistickým happeningem loutek a subverzivní animací, které ovlivnily tvorbu Tima Burtona, Terryho Gilliama, Wese Andersona či bratrů Quayových.

Rozhodující slovo při sestavování retrospektivy, která nabídne na 180 Filmů, měli tři kurátoři Národního filmového archivu (NFA): Eliška Děcká, Martin Mazanec a Matěj Strnad. Animovaný film Slovenska, Česka a dříve Československa byl vždy oceňován jako vysoce hodnotný ,,vývozní artikl“, který sloužil coby prostředek výměnného obchodu kulturní diplomacie. Tato retrospektiva, v Rakousku co do rozsahu jedinečná, ukáže historii československého animovaného filmu z nové perspektivy a zároveň prokáže etablovanému kánonu náležitý respekt.

Diváci se budou moci před filmovým plátnem zavzpomínat na dětství, ale také pozorovat současné vývojové tendence tohoto tradičního žánru. V rámci přehlednosti bylo vytvořeno pět kategorií, do nichž filmy spadají: Folklór & Science-Fiction & Legendy, Loutky, Politika, (Ne)Skutečnost a Animace(Lab).

Retrospektiva vznikla ve spolupráci s Národním filmovým archivem (NFA) a se Slovenským filmovým institutem, které poskytly veškeré filmové nahrávky.

Festival se koná za podpory Českého centra Vídeň, Velvyslanectví České republiky ve Vídni, Slovenského institutu ve Vídni a Velvyslanectví Slovenské republiky ve Vídni.

Více informací k programu (v AJ) zde.

Rezervace lístků je možná od 24. srpna u Filmového muzea.

 

 

Místo konání:

Österreichisches Filmmuseum, Kino, Augustinerstraße 1, 1010 Wien

Datum:

Od: 3.9.2020
Do: 19.10.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem