Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.12.2015 - 16.12.2015

Filmová tvorba Karla Zemana v Benátkách

Po úspěšných výstavách v Miláně a v Turíně prezentujících filmovou tvorbu výjimečného českého režiséra Karla Zemana, vygraduje v Benátkách cyklus věnovaný jeho uměleckému odkazu sérií filmových promítání. V rámci programu „Fantastická dobrodružství českého filmu“ se v prosinci přenese pozornost právě k Zemanově tvorbě. 9. prosince od 16:30 proběhne promítání věhlasného Barona Prášila, následovat bude od 18:30 Ukradená vzducholoď a filmový večer zakončí od 20:15 Cesta do pravěku. 16. prosince bude pak v rámci speciálního promítání od 21:00 uvedena premiéra restaurované verze Zemanova Vynálezu zkázy. Promítání se uskuteční v Casa del Cinema viedoteca pasinetti (Salizada San Stae, 1990, Benátky).

Karel Zeman (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) byl český filmový režisér, výtvarník, loutkař, animátor a reklamní grafik. Vystudoval obchodní školu a kurs reklamního kreslení. S animací a trikovými záběry začal profesionálně v roce 1943 ve filmových ateliérech ve Zlíně. Animací a triky jako takovými se poprvé proslavil ve filmu Cesta do pravěku, jenž bude v prosinci uveden právě i v Benátkách.

Mezi jeho nejznámější animované filmy patří ve své době velice populární snímky o panu Prokoukovi, dále též snímek Inspirace, kde v unikátním něžném poetickém filmu nechal oživnout skleněné figurky, přičemž sklo bylo v té době považováno za materiál pro animaci zcela nevhodný. Jednalo se tedy o zcela ojedinělý a vcelku revoluční počin, který obecně vzato velmi přesně charakterizuje Zemanovu inovativní a nápaditou tvorbu. 

 

Místo konání:
Salizada San Stae, 1990, Benátky
Datum:

Od: 9.12.2015
Do: 16.12.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala